Ordu
DOLAR13.6393
EURO15.4811
ALTIN781.93
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

“Yatay Şehirleşmeyle Yükselen Türkiye”

Bu başlık altında bir değerlendirme yapınca Altınordu’yu nereye koyacağımıza az sonra geleceğim.

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, Ordu’ya geldiğinde bir iki cümle de “Kamu arazileri ile rekreasyon alanlarının yüksek yoğunlukta “dikey mimariye” açılmaması konusunda da bir iki cümle söylemesi konusundaki dileğimizi içeren bir mektup yayınladık.

Devlet teamülleri arasında, Cumhurbaşkanı, başbakan ya da bakanlar bir ile vasıl olmadan önce ilin valisi, belediye başkanı ya da danışmanlarınca bilgilendirilirler.

Normal ziyaretlerde teamül, yapımı devam edenle, yapımı tamamlanmış projeler hakkında bilgilendirmedir.

Seçim arifesindeki ziyaretlerde ise, seçmenin duymak istedikleri öne çıkar.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın güçlü bir hafızası, güçlü bir hitabet yeteneği var.  Tabii bunun seçmen üzerindeki olumlu etkisi yok sayılamaz.

Ancak, seçmen duymak istediğini duyamadığında o meydandan, yükünün önemli bir kısmının alınmamış, hafiflememiş olarak ayrılır. Hangi beklentilerle geldiyse, aynı beklentilerle geri gider. Buna, sorunlar duyunakaldı denir.

***

Alan bazlı destek konusunda 10 yılın bilançosu, şu kadar milyon olabilir. Ürüne değil, dekar başına verilen alan bazlı destek, yaşanarak görüldü ki; ne üretimde ne de kalitede bir iyileştirme sağladı. Al ye parası oldu!

Cumhurbaşkanının ikinci değindiği konu, 600 yataklı Şehir Hastanesi idi. -Mealen söylersek- Bugün yarın yatırımcı firma kim olacağını öğreneceğiz. Bu henüz o yatırımcının ortada olmadığını gösterir.

***

Sayın okur;

Şehir Hastanesi konusunda “ayrıntı”da kaç köşe yazısı çıktı sayısını inanın unuttum. Afaki bir rakamda vermek istemiyorum.

Beklentim; Karadeniz’in tek orman fidanlığının korunması, iki yaka arasında “YAŞAM VADİSİ” olarak kalması yönünde. Bu konuda “ele kalem değdikçe” yazacağım.  

“Altınordu İlçesi’nin ilk yerleşim yeri “KAZA-İ BAYRAMLI Nam-ı değer ORDU” burasıdır. Kayıtlarda bu ören yerinin tarihi 1536-1537 yıllarına kadar gitmektedir.

TOKİ konutlarından kurtarıldı, sevindik.  Şimdi Şehir Hastanesi yapacak yatırımcı aranıyor. 

Devletin “meccanen vereceği” daha yüksekte bir yer bulunana kadar, sıkıntıdayız!

Sayın okur;

Bu “üç/beş çevrecinin meselesi değil”,  tüm Orduluların meselesidir.

Cumhurbaşkanı, “Hastaneyi burada değil, şurada yapacağız” deseydi, seçmen “alkış” tutmayıp, “Hayır, burada yapılacak mı” diyecekti?!

***

Çevre Yolu’nun ilk etabının açılması tabii ki önemli… Bu şehir içi “transit yolun” tamamen taşındığı anlamına gelmez. Tehlikeli, parlayıcı-uçucu madde taşıyan TIR’lar, yine şehir içinden geçecekler.

***

Cumhurbaşkanı,  Saadet Partisi Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı (eski AKP Ordu Milletvekili ve İçişler Bakanı) İdris Naim Şahin’i adını vermeyerek eleştirdi:  “Biz de yol arkadaşlığı, pazara kadar değil, mezara kadardır.”

***

Burada bir dakika duralım.  AKP siyasetin demokratik yanını unutuyor. Partiler devlet değildir; devlet partisi hiç değildir.  Partiler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. İktidara gelirler giderler. İktidar olduklarında “ulus” adına temsil yetkileri vardır. Parti üyeleri ise, partiye girdiklerinde, partinin amaçları doğrultusunda çalışacaklarına söz verirler. Partinin amaçları doğrultusunda çalışmayanların üyeliklerine son verildiği gibi, üyenin -özgür iradelerini kullanarak mensubu olduğu partiden ayrılabilir. Bunu etik bulmadığınızı söyleyemezsiniz.

***

Gelelim, yazının başlığına! “Türkiye Türklerindir” gazetesi Hürriyet’in arka tam sayfa “Gönül Belediyeciliği”ne ayrılmış: “YATAY ŞEHİRLEŞMEYLE YÜKSELEN TÜRKİYE”  başlığını çok sevdim.

Zamanlama inanın manidar değil, şahane!  Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın hemen yanında, herkesin rahatlıkla okuyacağı büyüklükte puntolarla yazılmış: “Yatay şehirleşmenin yeni dönemdeki şehircilik vizyonumuzun merkezinde yer alacağını taahhüt ediyoruz” deniyor.

Bu taahhüdün, bugüne kadar işletilmemiş olması tabii ki önemli bir kayıp! Çirkin yapılaşma kentlerin tarihi dokusunu yok etti. Zararın neresinden dönersen kârdır diyerek, işe yeniden başlayalım.

Ey kentlerimizi yönetmeye aday olanlar!

Bu reçete (partinizin adı ne olursa olsun) sizi ziyadesiyle ilgilendiriyor.

Geleceğimizi planlayın…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar