Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

YATIRIMCIYA TAVSİYELER

Özelimden sürekli, hangi konuda yatırım yapmalıyım diye sorular geliyor. Genel anlamda cevap verme gereği duydum. Bu yazı, yatırım yapmak isteyenleri ilgilendiriyor.

Yatırımcı 5 konuya dikkat etmelidir.

1. Önce üretilecek mal ve hizmetin tercihi gerekiyor. Talebi olan mal ya da hizmet üretilmelidir. Talebi doyuma ulaşmış mal ve hizmete yatırım yapmak ve üretmek işinizi zora sokar. Masada yer bulmanız için, aynı malı daha ucuza ya da daha kaliteli üretecek teknolojiniz yok ise, kar etmeniz mümkün olamaz.

2. Milli hâsıla içerisinde, en çok hizmet sektörü var. Mümkünse, hizmet sektörüne hitap eden bir işe yatırım yapınız. Yapacağınız hizmetin talebi de mühim. Örneğin sağlık sektörü uzun dönemde karlılığını koruyor.

3. Yatırımcının konumu da mühim. Aracılık hizmeti, karlı görünse dahi, uzun dönemde kaybettiriyor. Ekonomide, üretici ile tüketiciyi karşı karşıya getiren bir süreç var. Örneğin, küçük esnafın yerini, alışveriş merkezleri (AVM’ler) alıyor. Bir süre sonra, AVM’lerin yerini İnternet üzerinden satış yapan şirketler alıyor. Nitekim, dünyanın en büyük şirketi Amazon oldu. Amazon internet üzerinden mal pazarlıyor.

4. Ekonomik konjonktür de mühim. Daralma dönemlerinde yatırım yapanlar kar edemiyor. Talepteki daralma, sistemi zora sokuyor. Finansal alanda yatırım yapmak isteyenler için ise, daralma dönemleri inanılmaz fırsatlar sunuyor. Zira menkul kıymetlerin değeri çok düşüyor. Örneğin, Borsa İstanbul dolar bazında yüzde 70 değer kaybetti. Bu aşamada alan ve aldığını tutan kazanıyor.

Borsada yatırım yapmak için seçim önemli. Bilanço analizlerini, gelir-gider tablolarını analiz edecek bilgi seviyesinde olmak lazım. Yoksa, kazanayım derken, paranın tamamını da kaybetmek mümkün.

5. En önemlisi, yatırım ve üretim için bilgi gerekiyor. Bilmediğiniz bir işte başarılı olmanız imkansız. Yatırım yapmadan önce fizibilite çalışmaları yapmak ve yaptırmak şart.

Gelişi güzel yatırım yapanlar kaybediyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar