Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YAYA GEÇİDİ MEDENİYETTİR

Yayaya yol vermemek hem bir hak ihlalidir hem de cezai işleme tabii tutulan bir kural ihlalidir. Ve bu ihlalin 2021 yıllı için cezası 652 Türk Lirasıdır. Buraya kadar sorun yok. Fakat sorun şurada başlıyor! Siz hiç Türkiye'de yola inen yayayı gördüğü anda duran araç sürücüsü gördünüz mü? Ben hiç şahit olmadım. Varsa bir örneği çıksın ortaya. güzel ülkemde çeşit çeşit kanun vardır sayısı da oldukça fazladır ama caydırcığı yoktur.

İçişleri bakanlığı 2019'u “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan etti. Hatta etkinlik falan düzenledi. Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla, 2021'de "Yayalar Kırmızı Çizgimizdir" projesi kapsamında 81 ilde yollar kırmızıya boyandı. Sonuç: Sıfır...

İdam sehpasında hapşıran mahkûma ‘çok yaşa’ demek gibi bazı hayallerimiz. Gerçekleşmeyeceğini bildiğimiz halde hayal kurmaya devam ediyoruz. Çizgilerle belirlenmiş yaya geçitlerinde yayaların geçiş önceliği hakkı kitapta var ama pratikte uygulanmıyor. Türkiye'de yaya geçidinde yayalar durur ve araçların geçmesini bekler. Ne kurala uyan var ne de bunları yeterince denetleyecek yetkililer!

 

Ordu trafiği abur cubur bir yer. Şehir medeniyet demektir, düzen ve disiplin demektir. Benim de doğduğum Ordu, bu ölçülere kesinlikle uymuyor. Düzen sıfır.... Sadece yaya geçitlerinde ihlaller sözkonusu değil, araç işgalleri de had safhada. Bırakın kent merkezini Akyazı ve Karşıyaka gibi kenar mahallelerinde bile kaldırımda yürümek imkansız. Özellikle Akyazı mahallesinin en işlek caddesi tam bir rezalet! Saatlerce sokak aralarını ve kaldırımları otopark olarak kullanan motorlu taşıtlar var. Tam bir başıbozukluk hakim. Hindistan'da, Tanzanya'da, Mozambik'de gördüğüm çirkin manzaranın aynısı... Ordu, henüz gelişimini tamamlamış bir şehir değil, karışık çerez tabağı gibi düzensiz...

Amerika Birleşik Devletleri'nin Iowa eyaletinin 25.000 nüfuslu Muscatine şehrinde ibr süre kalmıştım. Burada trafik ışıkları yoktu. O ülkede böyle çok yerler var. İnsan imrenmeden edemiyor. Türkiye'de yer gök trafik ışıkları, tabelalar, kameralar, boyalı çizgilerle dolu ama yine de trafik kazalarında dünya rekortmeni. Bunda çoğu insan kaynaklı nedenlerden cezaların caydırılığı olmamasına kadar birçok geçerli sebep var.

            Kent nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan bir kitle olan yayaların ülkemizde hakları ne aşamada? Uzağa gitmeden söylüyorum. Ordu'da yaya geçidi var yayaya geçiş yok. Modern ülkelerde uygulanan yayaların kırmızı ışıkları ya da trafiğin boş anları beklemeksizin geçiş üstünlüğü konusu bizim zayıf bünyeye uymuyor. Karşıdan karşıya geçerken ezilme tehlikesi atlatan çocuklara şahit oluyorum. Yaya geçitlerinde ayağını frenden çekmeyen, hatta yayaların üzerine süren kural tanımazlar trafiği altüst etmektedir.

İnsanı merkez alan bir planlamayla Ordu’da yaya haklarına saygılı alanlar oluşturulmalı. Yaya haklarının tanımlanması, sahiplenilmesi ve uygulanması için yetkililer somut adımlar atmalıdır. Gösteriş yaparak neticeye ulaşmak imkansızdır. Trafik kurallarını ihlal eden, yayaların geçiş üstünlüğüne engel olan sürücülere ağır cezalar yağdırılmalı. Giderek zorlaşan hayat şartlarında en azından sokaklarda güvenle yürüyebilmek için yanlış park eden araçları uyaran caydırıcı bir ceza girişimi geliştirmeli. Bu yöndeki ciddi yaklaşımların adil bir yapıda, kentsel ekolojiye olumlu katkıda bulunacağına şüphe yoktur. Bu yazı, yayalık haklarımızı hatırlamak, hatırlatmak ve gelişimine katkıda bulunmak üzere hazırlanmıştır.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar