Ordu
DOLAR18.6414
EURO19.5258
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yazık değil mi fındıkçıya!…

Serbest piyasada düşük fındık fiyatına ilişkin eleştiri ve haberlere yönelik bazı çevrelerin gösterdiği tepkiyi anlamak olası değil.

TMO’nun duyurduğu 27-26.50 liralık taban fiyata karşın, tüccarın 23-23.50 liradan alım yapması doğal olarak eleştirilir ve fırsatçılık olarak değerlendirilir.

Önceki yazılarda vurguladığım gibi, vadesi gelen borcunu bir an önce ödemek isteyen, yaşadığı kente dönme zorunda olan veya başka nedenlerden ötürü tüccar belirlediği düşük fiyattan ederinin altında fındık alımı yapıyor.

TMO’nun peşin ödeme yapmaması, ileri tarihe ötelemesi, iyi niyetle hareket eden FİSKOBİRLİK’in eski gücünde olmaması tekel firmanın ve tüccarın elini güçlendiriyor inisiyatifine kalıyor. Her yıl yinelenen bu  oyunu artık tüm Karadeniz ezberledi. Ne ki, bilinmesine rağmen önlem alınmıyor düşük fiyat politikasına karşı.

Hal böyle iken, ulusal ve yerel medyada serbest piyasanın düşük fiyat politikası eleştiriliyor, TMO’nun peşin ödeme yaparak üreticiye sahip çıkması gerektiğine dikkat çekiliyor. Medya, kamuoyunu bilgilendirme ve uyarma görevini yapıyor. Ancak, bazı çevrelerin acımasızca hedefinde oluyor.

Özellikle sosyal medyada, “Acele etmesin, tüccara satmasınlar”, “ Tüccar, satmaya geleni ret mi etsin?”, “ Zorla mı 23 liraya alıyor?” gibi paylaşımlarla üretici ve medya suçlanıyor. Bu paylaşımları yapanların fındığın ne denli güç koşullarda yetiştirildiğinden ya haberi yok , var da böyle davranıyorlar. Ya da medyanın halkın sorunlarını gündeme getirme gibi temel görevi olduğundan bihaberler. 

Karadenizli üreticinin geçim kaynağı , dış satımından ülkeye yılda 2.5 milyar dolar kazandıran fındığın değerinin altından satılmasını vicdanlar kabul edemez. Çünkü o üründe emek var, yüksek girdi ve işçilik maliyeti var. Eğer 1 kilogramı fiyatı ile 1 kilo balık bile alınamıyorsa fındık yerlerde sürünüyor, üretici yoksunlar oynuyor demektir. Bu acı gerçeği kimse yadsıyamaz, fındıkçıya sahip çıkanlara, medyaya eleştiri okları yöneltilemez.

Yazık değil mi bin bir emekle yetiştirdiği, bir yıllık umudunu bağladığı, çoluğunun çocuğunun masrafını karşıladığı fındığı para etmeyen, çaresizlikten fırsatçıların eline düşen gariban üreticiye. Tekel firmanın insafına terk edilmeyi, tüccarın düşük fiyatına mahkum olmayı hak etmiyor. Dünya üretiminin yüzde 70’ni gerçekleştiren fındıkçının  taban fiyat beklentisi 30 liraydı. Ama olmadı. 

Üstlendiği sorumluluk gereği, üreticiye sahip çıkmak, serbest piyasanın düşük fiyatını eleştirmek, haberleriyle kamuoyuna duyurmak ulusal ve yerel medyanın en doğal görevi. Bu böyle biline…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar