VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9499
EURO18.4114
ALTIN1034.4
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

YAZIYORUM, O HALDE VARIM...

Zaman satın alamadığımız, yerine koyamadığımız ve dahi sıklıkla değerini bilemediğimiz en kıymetli hazinemizdir. Onun kadar kıymetli değerini bilemediğimiz başka bir hazinemiz daha var; Sağlık

Yaşı benden oldukça büyük doktor bir abim çok yoğun bir tempoda çalışıyor, tabiri caizse kafasını kaşıyacak zaman bulamıyordu. Yoğun iş stresi nedeniyle ağır sigara bağımlısıydı.

Balgamından kan gelince sağlığını hatırladı ve tetkikler sonrasında akciğer kanserine yakalandığını öğrendi.

Çok ağır ameliyatlar sonrasında bir süre dinlenmek, köşesine çekilmek ve televizyon seyrederek vakit geçirmek zorunda kalmıştı.

Sanki dünyaya başka bir gezegenden gelmiş  gibi hayretler içinde bir arkadaşıma; Televizyonlarda evlilik programları diye ne acayip programlar varmış ya... Resmen milleti birbiriyle evlendiriyorlar demişti.

Bazen ben de kanallar arasında gezinirken  kendimi hipnotize olmuş bir şekilde insana hiç bir faydası olmayan yeryüzünün en aptal ve anlamsız zaman katili programlarına kaptırmış buluyorum. 

Hiç beklemediğim insanlar örneğin bir yarışma programında yarışan gençlerin dedikodusunun yapıldığı bu çeşit programların müdavimi olmuş, saatlerce başında zaman geçirebiliyor. İnsan yaşantısına anlam kazandıracak amaçlar edinemezse   aptal tuzağı televizyonun girdabına kendini kolayca kaptırabilir.

Bu girişi son zamanlarda yapılmış çok ilginç iki çalışmayı sizlerle paylaşmak için yaptım.

ABD'de bu yıl JAMA dergisinde yayınlanan bir çalışmada Elli yaş ve üzeri kişilerde yaşamda bir amaca sahip olmak ve her çeşit sebepten ölüm oranları arasındaki ilişkinin cevabı araştırılmış.

Çalışmaya katılan bireyler içinde yaşamlarının amacına dair sorulardan düşük puan alanlar, geçmişte sigara tiryakisi ve düşük fiziksel aktiviteye sahip olanlar daha yüksek oranda ölüm oranlarına sahip bulunmuş. Hayatta güçlü amaçları olan insanların her türlü sebebe bağlı ölüm oranları daha düşük bulunmuş.

Beş yıl önce yayınlanan 20-75 yaş grubu insanların alındığı benzer bir çalışmada hayatta bir amacı olan insanların kendilerine daha iyi baktığı ve daha uzun yaşadıkları yayınlanmıştı..

Son çalışma gösteriyor ki insanlar hangi yaşta olursa olsun hayatlarına bir amaç ve anlam katmak zorundadır.

Kahve köşelerinde, televizyon karşısında boş boş oturarak sadece o anı öldürmüyoruz, ömrümüzü de kısaltıyoruz belli ki...

İnsan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır der Henry Ford..

Sana yeni bir şey öğretmeyen her şey ömründen çalıyor demektir.

Bana yakın dostlarım hep soruyor; Neden bu dönemde yazıp duruyorsun? İnsanlara bir şeyler mi anlatabileceğini sanıyorsun?

Gençlik güneşinin yavaş yavaş battığı şu yaşımda hayatıma bir amaç ve anlam ve belki de bereket kazandırabilmek için hiç olmadığı kadar yeni bir şeyler öğrenmeye ve öğrendikçe sizlerle paylaşmaya çalışıyorum...

Çoğu zaman en yakınımdaki insanlar yazdıklarımı okumazken bazen çok uzak yerlerde yaşayan hiç tanımadığım yazılarımı sıkı takip ettiğini söyleyen insanlarla tanışıyorum.

 

Albert Camus ''Haklı olma ihtiyacı sıradan insanlara özgüdür'' der bir eserinde..Ben yaşadığı dönemin haksızlıklarını içine sindiremeyen, haklı olduğunu ispatlama çabası içinde yanıp tutuşan sıradan bir insanım belki de....

Veya George Orwellin 1984 romanında söylediği ''İnsan, ardında tek bir iz bile, bir kağıt parçasına karalanmış tek bir adsız sözcük bile bırakmadıktan sonra, geleceğe nasıl seslene bilirdi? '' cümlelerinde yatıyor yazma isteğim.

 

Politik yazıları için ''Yazıyorum çünkü ortaya çıkartmak istediğim yalanlar ve dikkat çekmek istediğim gerçekler var ve temel kaygım sesimin duyulmasıdır''der Orwell...

Eserlerinin dünyada oluşturduğu muazzam etkiyi göremeden 46 yaşında veremden öldü George Orwill.

Hani şu tedavisi günümüzde bedava olan gariban hastalığı. Yaşadığı dönemde ortalama insan ömrü 50 civarındaydı zaten. Modern tıp öyle bir hal aldı ki  muhtemelen bizim yaşlılığımızda ortalama ömür süresi 90'ları bulacak. İnsan bir asır ''Survivor Panoroma'' seyredip şu hayatı beyhude harcamamalı.

Bana gelince bunların hiç biri değil yazma amacım.

Ben oldukça bencilce bir sebepten dolayı; hayatıma biraz anlam ve amaç katıp, daha uzun yaşayabilmek için yazıyorum sadece.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar