Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Yeni bir parti mi?

Eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP ile yollarını “henüz” ayırmış değil!

Attığı iki tweetle “yeni” bir tartışma başlattı. Ayrımsız, en sağından en soluna ne kadar kalemşor varsa, yazdı, TV’lerde tartıştı ya da tartışmayı sürdürüyor: “Muharrem İnce Parti Kuruyor!”

Muharrem İnce’den üçüncü bir tweet gelir mi gelmez mi bilemem, armut dibine düşermiş…

***

Tam da buradan konuya girmek istiyorum.

CHP “kitle” partisidir. “Orta solda” olması onu sol parti yapmaz. Günümüzün sosyal demokratları “liberallerdir”. O nedenle, ununu elemiş, eleğini asmış  “tuzu kurlardan” sayılırlar.

CHP neden “Devletçi, ya da karma ekonomi” taraftarıdır?  

Bunu tarihsel gerçeği içinde değerlendirirsek: Türkiye bir tarım toplumu… Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda nüfusun yüzde 80’i kırsalda yaşıyor. Kentlerde “sanayii” yok denecek kadar az, ticaret; kırsalda üretilenler üzerinden, tefecilik, murabba yaygın… Halk yoksul!

1923-1950 yılları arası 27 yılda “milli ekonomi” uygulaması, üreten, kendi kendine yeten bir ülke olma hevesiyle geçti. 1946’da savaş sonrası “batının dayatmasıyla” çok partili sisteme geçildi.

CHP,  toprak reformuna “4’ler takririyle” karşı çıkan DP’yi doğurdu. 1957’de CHP mecliste yok denecek kadar az milletvekili ile temsil edildiği halde,  gemiyi terk edip Hürriyet Partisi’ne katılanlar oldu. CHP’den kopmalar 1967 seçimlerinde de sürdü. Turhan Feyzioğlu’nun “Cumhuriyetçi Güven Partisi’ne gidenler oldu, daha sonraki yıllar Halkçı Parti, SODEP, DSP…

CHP maşallahı var “anaç parti,”  doğurdu da doğurdu! Muharrem İnce de yeni bir parti kurarak bu kervana katılırsa; siyasi arenada ne kadar at koşturur bilemem...

***

Demokrat Parti, kırsaldan/kente toplumsal hareketliliğin ivme kazandığı yıllarda siyasi arenaya çıktı. Devletçi politikayı CHP’ye bırakıp,  her mahallede bir milyoner yaratacak “liberal” politikalar uyguladı. Hurrrra… Kasketlileri böyle kazandı!

Muharrem İnce’nin kasketi, 1950’li yıllarının kasketlileri, tabii günümüzün burjuvaları(!)  yeni bir oluşumuna sıcak bakar mı?

Böyle bir şey siyaseten mümkün mü?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar