Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yeni göç kaygısı

Rusya’nın cihatçı örgütlerin yuvalandığı Suriye’nin İdlib kentini kısmı bombalaması sınırımızı oldukça hareketlendirdi. Suriye sınırı yine ateş çemberine dönüştü. Türkiye yeni göç dalgasının başlamasından kaygılı.

Uzun süren iç savaşın ardından ülkesinde egemenliğini yeniden sağlayan Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Hatay’ın çok yakınında yer alan İdlib’deki  El Kaide’nin uzantısı olan El Nusra ve diğer örgütlere son darbeyi vurarak rejim muhaliflerinden tamamıyla kurtulmak istiyor. Esad, yapmayı planladığı askeri operasyonda yalnız değil. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açık destek veriyor. Nitekim, Rusya’nın İdlib’e küçük sayılacak hava saldırısında bulunması desteğin belirgin örneği.

ABD başta olmak üzere,  Almanya, İngiltere, Fransa gibi batılı ülkeler, kimyasal silahlar kullanılarak büyük can kıyımı yaşanacağı gerekçesiyle operasyona karşı çıkıyor. Hatta ABD Başkanı Trump ile Fransız yetkililer Esad’ın kimyasal silah kullanmasına göz yummayacaklarını, anında gerekli yanıtı vereceklerini açıkladı.

Yani, bir yanda Rusya ve İran’ın arkasında olduğu Hafız Esad, diğer yanda güçlü batılı ülkeler.  Rusya Devlet Başkanı Putin, bölgede konumunu güçlendirme, Suriye’de yeni asker üsler edinme amacıyla iç savaşın başlamasından bu yana hep Esad’ın yanında yer aldı. Bir anlamda uluslar arası alanda koruyucusu oldu. Bölgede ABD ve İsrail’in boy hedefi olan İran da iki ülkeden gelen tehdide karşı Rusya ile birlikte davranarak Suriye liderini destekliyor.

ABD Başkanı Trump, İdlib’de cihatçı örgütlere karşı savaşan PKK’nın uzantısı PYD/YPG’nin buraya yerleşerek koridor devlet kurmasını istiyor.  Türkiye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı ile koridor devlet oluşturma amaçlarının önüne set çekerek engelledi. Öyle ya, sınırda hemen yanı başında terör örgütünün kuracağı, ileride açık tehdit oluşturacağı aşikâr bir devlete bırakın Türkiye hiçbir ülke izin vermez. Zaten Türkiye de meşru haklarını kullanarak terör örgütlerinin devlet kurmasına, sınırda barınmasına izin vermedi.

Kuşkusuz İdlib’deki olası operasyonda en olumsuz etkilenecek ülke Türkiye. İdlib’de savaşa varacak boyuta ulaşan sorunların diplomatik girişimler yolu ile çözüme kavuşturulmasını savunuyor.  Bugün İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleştirilecek Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin katılacağı üçlü zirvede İdlib’deki durum masaya yatırılarak enine boyuna irdelenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki mevkidaşına ısrarla soruna diplomatik çözüm bulunmasını anlatacak, talep edecek.  Erdoğan, aynı zamanda olası bir operasyonda sivil insanların zarar göreceğini Putin ve Ruhani’ye iletmesi bekleniyor.

Ancak, İdlib’i “terör örgütlerinin yuvası ve yok edilmesi gereken çıban başı” olarak gören Putin ve Ruhani, Erdoğan’ın bu fikrine ne denli ilgi gösterir, dikkate alır? O da bugünkü üçlü zirvede ortaya çıkacak kuşkusuz. Dediğim gibi, Türkiye sivil insanların ölmesinden ve oluşacak yeni göç dalgasından kaygı duyuyor. Türkiye için hem insani hem de lojistik açıdan hoş olmayan bir durum var ortada.

Eğer kaygı duyulduğu gibi bombalı saldırıdan kaçarak sınırımıza yığılacak insanlara kapılarını açacak mı Türkiye? İşte bunu enine boyuna değerlendiriyor, sorunun diplomatik kanallar yöntemiyle masa başında çözüme kavuşturulmasını savunuyor.

Hala iç savaştan kaçan dört milyona yakın Suriyeliye ev sahipliği yapan, barındıran Türkiye yeni göç dalgası ile nasıl baş edebilir, kabul etse ne kadarını misafir eder? Hele derin ekonomik krizin etkili olduğu ortamda yeni göçmenleri barındırmanın maliyeti ne olur, nasıl karşılanabilinir muamma.

Ülkemizde yaşayan Suriyelilere AB’nin söz verdiği mali yardımın tamamı verilmemişken, yenilerinin gelmesi olaya insani açıdan değerlendiren Türkiye’nin krizdeki ekonomisine kuşkusuz ek maliyetler getirecek. Bir yanda insanı bakış, diğer yanda ekonomik yük. Gerçekten Türkiye adına zor durum

Uluslararası alanda belirleyici iki ülke ABD ve Rusya’nın liderleri Trump ile Putin aynı masaya oturup Suriye’de kalıcı bir çözüme imza atması bölgeyi rahatlatır. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar