Ordu
DOLAR19.0851
EURO20.5437
ALTIN1210.3
Mehmet ŞAŞMAZ

Mehmet ŞAŞMAZ

Mail: [email protected]

Yeni Korona Virüs Hastalığı

       Korona virusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

 

       1 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan'da ortaya çıkan virüs salgını olarak bilinen yeni tip Korona virüs ülkemizi de sarsmış durumda. Dünya’da en hızlı ve etkili önlemleri alan ülke olarak anılan Türkiye’de bugün itibariyle korona virüsten can kaybı 59'a, vaka sayısı 2 bin 433'e yükseldi.

 

       Avrupa’nın merkezlerinden biri olan Almanya’da ise önlemler daha yeni alınmakta ve durum ciddiyetini koruyor. Marketlerde 20 metrekareye bir kişi düşecek şekilde müşteri kabul ediliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, korona virüs krizini “İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük olay” olarak nitelendiriyor. Sayılar her geçen gün artıyor; Almanya genelinde 30.482 kişide korona virüs tespit edilmiş durumda. Bunların 171’i hayatını kaybederken sadece 3299’u iyileşme yolunda. 

 

       İş Yeri: Yokların sattığı; tuvalet kâğıtları, süt, un, sıvı yağ... İş yerlerinin (marketlerin) girişlerinde en az iki güvenlikçi görev yapmakta. Genelde böyle bir sistem Almanya’da olmamıştır. Marketlerin girişinde, alış-veriş arabalarını alan müşteriler. 15-20 kişilik (benim şahit olduklarım) market içerisinde ortalama 20 müşteri bulundurmaktalar. Çıkan müşterinin yerine, sıradaki giriyor... Fırınlar, eczaneler ve marketler, şimdilik normal açılış ve kapanış saatlerine uyarak devam etmekteler. Kozmetik mamulleri, elektronik eşya satıcıları, kütüphaneler, gözlükçüler… kapalı. Yaşlılar sokaklarda görülmemekte. Güzel Ordu'muz da da aynı hassasiyetin sürmekte olduğunu ve gerekli önlemlerin alındığını bilmek beni mutlu ediyor. İnşallah güzel Ordu'muz, ülkemiz Türkiye'miz ve bütün dünya sağlıklı günlerde kalır.

 

       Önlem hususunda, ülkemizde daha fazla önlem alındığını haber programlarında görüyorum. Devlet tarafından alınan önlemler, buradan gerçekten daha üstün. Bireysel eksikliklerimizin çok olduğunu yapmış olduğum görüşmelerde ve haber programlarında görmekteyim. Bu arada çok önemli bir ekleme yapmalıyım: Sigara içen kişiler virüsün yayılmasına 16 kere daha fazla olumsuz katkıda bulunuyor.

 

       Konuyu sigaraya yönlendirmek istemezdim! Fakat, bu virüsü vücudunda taşıyan içici, çektiği sigaranın dumanını bıraktığına, arkasından gelenlere bu dumanın zararı olmaz mı?.. Mutlaka olmaktadır. Bilim adamlarımız böyle söylüyor. Dilerim bu dönem birçok vatandaşımızın daha sigarayı bırakmasına vesile olur.

 

       Ülkemizde 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkma yasağı başladı. Kimler ve yüzde kaçımız devletin emrine uymakta? Sadece 65 yaş üstü vatandaşlarımız değil, toplumumuzun her yaş kesiminin bu yasağa hassasiyetle uyması gerekir. Benim yaşadığım ülke olan Almanya'da sokağa çıkma yasağı yok fakat iki kişiden fazla insan yan yana gelmesi yasaklandı. Kurala uymayanlara ceza uygulanıyor. 

 

       Ülkemizde Tabii ki, sağlığımız için topluca bir arada bulunmak yasaklandı. Bir süre için kalabalık içinde asker uğurlamadan feragat edeceğiz. Ekranlarda gördüğüm kadarıyla asker uğurlamaları devam etmekte. Güzel vatanımız için canını vermeye hazır olan kahraman asker adayımız Türk Bayrağını omzuna atmış arkadaşlarıyla davul zurna vedalaşıyor. İzlerken, "İnşallah askerimiz hayırlısı ile gider, hayırlısı ile tezkeresini alır gelir" diye dilerken, bir yandan da, "İnşallah bu kalabalıklar içinde insanlar birbirine virüsü bulaştırmamış olsunlar" diye dua ediyorum. Topluca bir arada durmak yasaksa bir dönem bu yasağa uyalım lütfen. Sonra her şey normale dönecek. Askerimiz Türk Bayrağını omuza takmış, takacak... Çok güzel! Bayrak göreve giderken çok güzel... Hem bayrak altında olacağız, hem de yöneticilerimizin söyledikleri dikkatimizi çekecek!!

 

       SONUÇ; Allah aşkına, televizyon kanallarında çocuklara veya büyüklere “el yıkamasını” öğretiyorlar. Bu bizim, Almanya’da Türkçe Derslerinde 2.sınıf itibariyle öğrettiğimiz sistem! Yalnız suyun sürekli açık bırakılması israfa yol açıyor: Doğruyu anlatıp, yanlışı göstermek gerekiyor... Bir televizyon kanalımıza (CNN) üç kez video ile birlikte yazı gönderdim. Yine bildikleri, aynı, suyun sürekli boşa aktığı eski görüntüyü ekrana getiriyorlar. Almanya’da doğru olarak yaptığın uyarılar göz önüne alınır ve bir de teşekkür yazısı gelir! Biz, dikkate almıyoruz. Yazık.

 

       Mantık Boyutu: İnsanlığın en güçlü dönemi diye adlandırdığımız 21. Yüzyıl!

7 milyar 800 milyon insan bir anda bir virüs karşısında çaresiz kaldı. Ölümsüzlüğün çaresizliği arandığı böyle bir zamanda insanlık hangi durumda?

 

       İnsanın sorumlu bir varlık olduğu düşüncesindeyim! Devlet otoritelerinin önerileri emir niteliğinde olması gerekiyor.

“İmansız Vatan Olmaz”,

“Hasta bir insanı, sağlıklı bir insanın yanına sokmayın”

"Olduğunuz yerde salgın bir hastalık varsa, oradan çıkmayın”

diyen ve HADİS olarak sözleri öğretilen Peygamberimizin sözleri Müslüman bir ülkede nasıl uygulanıyor?

 

       Devletin emrini, Peygamberimizin emrini dinlemeyen toplum olarak, bize her şey müstahaktır mı diyelim?

 

       Camilerimiz, ibadet yerlerimiz kapalı. İnsanlığın sağlığı için. Camii kapılarında kavga ne için? Peygamberimizden daha iyi mi Müslüman’ız?

 

       İlim Adamları: Yaşadığımız yıllarda ülkeleri için yapmış oldukları, gelişmiş silahları uluslararası organizasyonlarda sergilerken bunu her ülke için bir üstünlük gücü olarak gösteriyorlardı.

 

       Bir virüs için, bütün dünya birleşti; Sonuç?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar