VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Yeni küresel ekonomi

Korona virüs salgını ile birlikte dünya ekonomisinde taşlar yerinden oynadı. Kimi ülkelerden toparlanma işaretleri gelse de hala dip noktadan çıkamayanlar var. Yeni oyuna göre yeni kurallar belirlemeye çalışan Türkiye de önemli bir karar eşiğindedir. Dolayısıyla korona salgını sonrası ülke ve küresel ekonomi tek tek masaya yatırılıp yeni bir yol haritası çizilmelidir.  Zira iç piyasada gözle görülür bir tıkanma söz konusu. Bu nedenle hangi ülkenin, hangi ülkeden, hangi ürünü aldığı bilgiler bile hesaplanmalıdır. Türkiye'nin ihtiyaca ve iş yoğunluğuna bağlı olarak hangi sahalara yoğunlaşması gerektiğinin tespit edilmesi yeni pazar stratejisinde etkili olacaktır. Pazar giriş komitesi kurulup, pazara giriş engelleri ortadan kaldıracak formüllere yönelmelidir. Misal; ''X'' ülkesi kimden ne alıyor, biz niye satamıyoruz? İşte yeni strateji ile hangi ülkenin ne aldığını, sattığını analiz ederek ülke ve sektör bazında bu detaylar belirlenecek. Bir örnek daha, Afrikalılar sakızı bilmiyor ve şeker gibi yutuyorlar. Sakızın sağlığa faydaları anlatılarak bu şekilde ihracat yolu denenecek.

Salgın içeride talep darlığı yaşayan birçok firmanın çıkış kapısı olabilir. Daha önce, yurtdışında iş yapmamış firmalar süreci fırsata dönüştürebilir. Senelerce 'bacasız sanayi' üfürmesiyle yalnızca turizm masalı anlatıldığından, işadamlarımız hiç bir zaman dış ticaretin önemi kavrayamadı. Ürünü yabancı rekabet 'ejderhasına' yenik düşer endişesiyle sadece iç piyasaya yöneldi. Bu yüzden ekonomimiz arzu edilen seviyeye ulaşmadı. Halbuki dış ticareti cazip kılan pek çok sebep vardır. Yalnız dış ticaret kelimesinin tılsımını bilenler gelişti, büyüdü ve hudutların ötesine vardı.

Olan şu! Sınırları gittikçe şeffaflaşan dış pazarda yer almak isteyen, ürününün kalitesine güvenen, rekabet şartlarına uyum sağlayan firmalar  pastadan pay almak için hazırlıklarına başlamalıdır. Durum bu yönde ilerliyor. Yeni pazarlama araçları, hizmet ve ürün çeşitleri ortaya çıktı. Küresel ekonomide kartlar yeniden dağıtılıyor! Sağlık, gıda ve temizlik ürünleri öncelikli ticaret sahasına yönelenler gelir ve müşteri çeşidini yakalamada sıkıntı yaşamaz. Şirketinizin imajını değiştirin, rekabet gücünüz artsın. Kumsalda ''elinde kürekle oynayan çocuk'' gibi ülke içinde vakti boşa harcamayın. Güvenli ticaret köprüleri kurarak başarılı kapı aralayan yurtdışı organizasyonlara katılınız.

Yerelden dünya çapında uluslararası bir firmaya dönüşmeye hazır mısınız? Sabahları çalar saatle değil, içinizdeki çağrının sesiyle uyanacağınıza eminiz. Okyanusu suya bakarak aşamazsınız. Kaplumbağaya iyi bakın! Ancak başını kabuğundan dışarı çıkarabildiğinde ilerleyebiliyor. Hedefini belirle, gözünüzü ufka dik ve kanatlarını kontrol et! Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez...

Geride kalmayı kendine yediremeyenlere!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar