Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Yeni Ordu Valisi

Onu daha çok merhum vali Recep Yazıcıoğlu’na benzetiyorlar, ama bence hizmet anlayışı ve halkla diyalog kurma konusunda bayağı farklılar.

O, halka daha yakın olmak adına bürokrasiden uzaklaşan bir vali izlenimi veriyor. Kurduğu cümleler, halkla diyalog kurma biçimi, hizmetleri, hatta kılık kıyafetiyle de bir bürokrattan ziyade, halktan biri izlenimi uyandırıyor.

Vali Tuncay Sonel’den, yani Ordu’nun yeni valisinden söz ediyorum. Hani Ordu’ya atanır atanmaz, daha koltuğunu ısıtmadan bir açıklama yaparak, beni tebrik etmek için çiçek göndermeyi düşünenler, o parayı  yetim ve öksüzler için kullanılacak hesaba yatırabilirler, diyen validen...

Yaptıklarını azçok bildiğim Sonel hakkında daha fazla bilgi almak için internette bir tur atıp, yazılanları okuyup videoları izlediğimde, dikkatimi en çok mütevazılığı çekti.

Hani kimi bürokratlar halka şirin görünmek için, ara sıra aralarına karışır ve  sanki onlardan biriymiş gibi davranırlar, ama yapmacık tavır ve hareketleriyle kendilerine hemen ele verirler ya; Tuncay Sonel onlar gibi değil. O; doğal, içten ve samimi.

Tavır ve hareketleri de öyle, konuşması da, kılık kıyafeti de, insanlarla kucaklaşması da. Üstelik vali olarak ilk kez atandığı Tunceli’de yaptıkları da ortada.

Zaten vedalaşırken Tuncelililerin ona gösterdiği ilgiyi izlediğinde insan şaşırmadan edemiyor: “Sırf sizi ziyaret etmek için Ordu’ya geleceğim,” diyen de var, “Artık Ordu’da da bir evimiz oldu,” diyen de...

Devletten aldığı gücü halk için kullanmak, kaymakam ve vali olarak görev yaptığı her yerde derin izler bırakarak, gözyaşları içinde uğurlanmak da her kaymakam ve valinin harcı değil!..

Fabrika ve atölyeler açarak işsizlere iş, yöre halkına aş, kent ekonomisine katkı sağlayan bir vali olmak da hiç kolay değil... Yetim, öksüz ve fakir çocuklara bisiklet hediye ederek onları sevindirmek de cabası... Yaptığı güzel işlerin karşılığını da görmüş Tuncay Sonel. O kadar çok ödül almış ki, yazmaya kalksam zaten sayfamda yer kalmazdı.

Vali Sonel Ordu için, Ordu da Vali Sonel için büyük bir şans. Ordu, turizm dâhil her alanda yapılan yatırımları karşılayacak potansiyele sahip bir kent. Ordu’nun potansiyeli, Vali Sonel’in girişimciliğiyle birleştiğinde ortaya muazzam bir tablo çıkabilir.

Bir asırdan beri ceberut devletin soğuk yüzü ve bürokrasinin kabızlığından çok çeken Ordulular, Vali Sonel’in sıcak dokunuşlarıyla çok daha farklı bir kente kavuşabilirler.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar