Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YENİ ORDUSPOR SATILSIN

Orduspor'un süper ligde olduğu yıldı, Dubai'li futbol sevdalısı önemli bir işadamı müşterimiz Orduspor'u satın almak için çok ilgilenmişti. Bunun üzerine dönemin valisi, belediye başkanı ve kulüp başkanına konuyla alakalı detaylı bir mektup göndermiştim. Bir hafta sonra kulüp yöneticilerden biri tarafından arandım ''toplantı sonucunda satılmaması hususunda görüş birliğine vardıklarını'' bildirmişti. O gün, Orduspor satılsaydı bugün, Avrupa standartlarında enfes bir şehir ve Avrupa kupalarında top koşturan 'Anadolu Yıldızı' bir kulüp vardı. Köprünün altından çok sular aktı! Yıllar içerisinde çapsız idarecilerin elinde plastik oyuncağa dönüşen 'futbolcu tarlası' Orduspor'un borç dramı, 'Hint dizileri' gibi hep uzayıp gitti. Tüm çiçekler Güneşe koşarken, uçurumun kenarında boynu öne eğik menekşe gibi hayata tutunmaya çalıştı! Oysa bir zamanlar Orduspor deyince, heyecandan beynimize giden oksijenin akışı değişirdi. Periyodik olarak her sezon bir alt kategoriye düşen Ordu'nun yarım asırlık 'Çınarı' tee ikinci amatör lige kadar yuvarlandı ve sonunda can çekişe çekişe ruhunu teslim etti!.. Kalbimiz soba üstünde sessizliği bozan bir güğüm su fokurtusunu andırıyor şimdi...

'Kafamızın içinde durmadan pedal çeviren' Ordu'da futboldaki gerileme, maçlardaki enerji ve heyecan eksikliğini de beraberinde getirdi. Türkiye liglerindeki sportif ve ticari alandaki farkın kapanması zorlaştırdı. Kafayı geriye çevirmenin pek faydası yok. Önümüze, ileriye bakmak, samimi ve üstün gayretle elimizdeki takımı ayakta tutmanın çaresini üretmeliyiz. Yeni  Orduspor'un, birikip sıçraması için kabuk değişimi şart. Dernek statüsü içindeki kulüp yapısıyla yabancı ortak alamadığından köklü yapısal değişiklikle mülkiyeti sahiplik modeli şirketleşmeye gitmelidir. Mevcut haliyle en güçlü küme düşme adayları arasındaki takım bu sene paçayı kurtarsa bile fazla uzağa gidemez! Belediyeden şarıl şarıl akan 'para vanası' artık kesildi, vananın 'hortumu' başka tarafa takıldı! Son dönemde Yeni Orduspor'un perişan hali, miniklerin çizdiği resim gibi; evin bacasından yaz kış duman çıkıyor, hava güneşli, baca dumanlı... Futbol kulübü yönetmekten, futbol şirketini yönetmeye doğru hızla yol alınmadıkça varlığını sürdürmesi zor.

Endüstriyel rekabette rakiplerinin oldukça gerisinde kalan Yeni Orduspor'un spor piyasasında etkin bir aktör olabilmesi yurtdışı satışa zemin oluşturmakla mümkün. Bu kabuk değişimi sürecinde bir kulüpten öte bir turizm elçisi misyonuna kavuşturacak dünya markası çıkarabiliriz. Çağımızda Avrupa'nın en üst liglerinde mücadele eden çoğu futbol kulübü satıldı, hisseleri el değiştirdi. Fırsatı tepenler ise İtalyan Roma kulübü örneğinde olduğu gibi bankaya devrilmekten yakayı kurtaramadı. Tüketim boyutlarını fark eden yabancı kulüpler dünyanın her yerinden taraftar kazanmanın yolunu keşfettiler. Bugün Avrupa’nın dev kulüplerinin formaları, logolu ürünleri gezegenin dört bir tarafında 'yok' satıyor. Futbol sadece bir spor dalı kalmanın ötesine geçip yaygın ticari endüstri olup çıkmıştır. Artık sadece futbol değil, bir eğlencedir. Taraftar ise, para ödeyerek hizmet satın alan ’müşteri’.

Kahverengi dallardan pembe çiçekler açtığına göre, ümitsizliğe lüzum yok.  Fırtınanın gücü ne olursa olsun, eğer yağmura saygın varsa; seni bekleyen bir gökkuşağı mutlaka vardır!..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar