Ordu
DOLAR16.3294
EURO17.4527
ALTIN972.00
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YENİ VALİMİZDEN BEKLENTİLERİMİZ

Gri, ulu bulutlardan inen yağmurların toprakta yıldız şekiller oluşturduğu Ordu, makus talihini yenme hususunda önemli bir eşiktedir. Ordu’yu, başını Boztepe ardından uzatan Güneş gibi aydınlık ve coşkulu görmek için yeni valimizden bazı beklentilerimiz olacaktır. İnsanların gülüşüne hizmet edenlere selam olsun! Öyle devasa şeyler bekleyen kimse yok aramızda. Ordulunun niyeti ve gayretinin ne kadar iyi olduğunu eminim kendileri de kısa sürede anlayacaktır. Vali beyin Türkiye’nin demiryolu olmayan tek bölgesi Doğu Karadeniz'e kazandıracaklarının farkına varması, enerji ve zamanının ciddi bölümünü bu yönde yoğunlaştırması her Ordulunun gönlünde pencere açacaktır!

Vali beye sesleniyorum; Bölge olarak en büyük stratejik eksiğimiz demiryoludur. Ticaret ve yatırımın en ciddi problemi nakliye bölgemizin rekabet gücünü kırıyor. Karadeniz'in lojistik geleceğini, yük taşımalarında karayolunun dengesiz ve kontrolsüz büyümesi karşısında rekabet gücünü yitiren demiryolu sektörü belirleyecektir. Demiryoluyla beraber bu maliyetler azalacaktır ve bölge ekonomisine 'can' gelecektir. Demir rayların ve bunların üzerinde hareket eden trenler sayesinde ayrılıklar daha kısa, kavuşmalar daha çabuk olacak.

Sayın Vali'nin Ordu'ya, Ordu'lunun gözünden ve gönlünden bakmasının şehrin kendisini bulmasına azami katkı sunacağı öbür proje; hedef pazarımız olan Körfez ülkelerinden direk uçuş seferlerinin başlatılmasına öncülük etmesidir. Beşinci hizmet yılını bitiren havalimanının yabancı misafirlerimize İstanbul ve Trabzon dışında yeni bir şehri keşfetmenin ayrıcalığını yaşatacağına şüphe yok.

Meydansız şehir salonsuz bir eve benzer! Kırsaldan kente orantısız göç, altyapı yetersizliği, çarpık kentleşme gibi nedenlerden dolayı 'çile yumağı' Ordu'da ruhumuzun özgürleşmesine izin ve imkan veren, ayırt edici bir kent meydanı şart.

Şehrimizin simgesi nedir sorusunun net cevabı yok. Hem Ordu'da yaşayan, hem de dışarıdan gelenler için bir tarif ve ilgi merkezine dönüşecek, yerleşim yerinin kimliğini yansıtacak bir saat kulesi sembolünden mahrumuz.

Günümüz şartlarını karşılayan bir kentsel dokuya sahip bulunmayan Ordu'da düzensiz yapılaşmanın getirdiği olumsuzlukların önlenmesini destekleyici trafik akışını hızlandırabilecek yeni yollar ve farklı düzeyde kavşaklar, şerit sayıları bol geniş bulvarlar şehri okumaya yardımcı olacaktır.

'Yürek yangını' Ordu'muzun sırtına saplanan dev dikmeler üzerinde çelik tellerin çektiği teleferikten kent siluetini tahrip eden çirkin çatı görüntülerine nasıl dayanır insan? Bir yara, her gün daha fazla kanarsa.

Düğün-şenlik kutlamalarıyla 'türkü bara' dönen sokaklara taşan trafik ihlallerini de unutmayın sakın! Huzurun önemine ve gerekliliğine inanarak, kulağımıza "dile benden ne dilersen?" diye fısıldayan şehir özlemiyle, kuş seslerinden bir yastık arayan bebeklerin rüyalarını, ulaşım araçları kornalarının ve konvoy çığlıklarının bölmemesini de düşlüyoruz.

Her şeyin özeti; Görevinizin, bölgeler arası gelişmişlik farklarının yaşandığı Doğu Karadeniz'in 'kısa' şehrine umut ve müjdeleri de beraberinde getirmesi dileklerimle.

Sayın valim şehrimize hoş geldiniz! Görevinizde başarılar dilerim efendim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar