Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yeniden işbirliği arayışları

Siyasette hiçbir zaman dün yok, yarın vardır. Olmaz denilen gelişmeler, işbirliği aniden gündeme gelebilir. Tıpkı çok değil üç hafta önce birbirlerine rest çeken AKP ile MHP’nin yerel seçimlere ilişkin işbirliğini yeniden ele almaları gibi.

 MHP lideri Devlet Bahçeli’nin günler önce TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada Cumhur İttifakı’nın yerel seçimde gerçekleşmeyeceğini belirtmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da buna aynı dille karşılık vermesi iki partiyi bir süreliğine ayrı koymuştu.

Ne var ki özellikle anket sonuçları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hoşnut etmemiş olacak ki, Bahçeli’ye yeniden “görüşelim” çağrısında bulundu. Bugün bir araya gelecek olan her iki lider, 31 Mart’taki yerel seçimlerde ittifaktan çok hangi illerde işbirliği yapılabileceğini masaya yatıracak. Yasa, yerel seçimde partiler arasında ittifak yapılmasına zaten olanak tanımıyor. Ancak birbirlerinin adaylarını destekleyerek işbirliğine olanak sağlıyor.

Bugün gerçekleştirilecek görüşmede MHP liderinin ısrarlı olduğu af konusunu bir kez daha gündeme getirmesi kuvvetle muhtemel. Aynı şekilde Danıştay’ın okullarda okunmasına vize verdiği “Andımızın” da ele alınması beklenebilir. Zaten Cumhur İttifakı’nı çatırdatan iki temel başlık da bunlardı. Tabii Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu taleplere yine olumsuz yanıt verip vermeyeceği belirsiz. Kuşkusuz, Bahçeli’nin eli bu kez daha güçlü.

 Bugünkü görüşmede Erdoğan, Bahçeli’den İstanbul, Ankara, İzmir’de adaylarının desteklenmesini isteyebilir. Buna karşılık Bahçeli de Adana, Mersin, Manisa gibi illerde AKP’nin desteğini talep edebilir. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki açıklamalarında tüm illerde aday çıkaracaklarını belirtmişti. Eğer uzlaşma sağlanırsa birinin güçlü olduğu yerde diğeri düşük profilli aday çıkararak dolaylı yoldan destek vermesi sağlanabilir. Ne var ki, MHP iddialı olduğu çoğu illerde Belediye Başkan adaylarını açıkladı.

Bu aşamadan sonra her iki lider nasıl bir işbirliğine yönelebilir? Doğrusu muamma. Aslında, Ankara ve İstanbul’u olmazsa olmaz gören Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buraları kazanması için MHP’nin desteğine gereksinim duyduğu sır değil. Çünkü bu kentlerde CHP’nin İYİ Parti ve Saadet Partisi ile işbirliği yapması olasılık dâhilinde. Eğer İstanbul ve Ankara seçimlerini yitirirse Cumhurbaşkanlığı Sistemi yara alır. Bir anlamda iki Büyükşehir’i yitiren AKP’de iç tartışmalar başlar. Dediğim gibi, bugünkü Erdoğan-Bahçeli görüşmesinden nasıl bir sonuç çıkacağı doğrusu merak konusu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da muhalefet partileri arasında işbirliği yapılmasına yönelik çabalıyor. Millet İttifakı’nın bu seçimde de hayata geçmesi için Meral Akşener ile görüşmelerini sürdürüyor.  Sanırım önümüzdeki günlerde SP Genel Başkanı  Temel Karamollaoğlu ile bir araya gelecek.

Kılıçdaroğlu, İzmir’in yanı sıra Ankara ve İstanbul’u kazanacaklarını gittiği her yerde iddialı bir dille açıklıyor. Tabii bu iller için İYİ Parti’nin ve diğer muhalefet partilerinin desteğini arkasına almak istiyor. Kılıçdaroğlu işbirliğine ne denli hevesli görünse de Meral Akşener,  ağırdan alıyor. Akşener, Ankara’da kesinlikle aday çıkaracaklarını ifade ediyor. Hatta Mansur Yavaş, Başkent için paylaşılamayan aday adayı. Her iki liderin de gönlünde bu isim var.

Ancak, Mansur Yavaş’ın her iki parti liderine yönelik “Aranızda anlaşın. Rozetsiz ortak aday olarak seçime katılayım” mesajı özellikle CHP tarafından pek olumlu karşılanmadı.

Meral Akşener, Ankara’ya karşılık İstanbul’da CHP adayına destek verme eğiliminde. CHP’nin Başkent Ankara’da aday çıkarmaması düşünülmeyeceğine göre, Kılıçdaroğlu ile Akşener arasında bundan sonraki görüşmelerin hayli çetin geçeceği aşikâr. Temel Karamollaoğlu’nun da yer alacağı görüşmelerde Millet İttifakı’nın geleceği belli olacak.

Aslında, Kemal Kılıçdaroğlu salt İYİ Parti ve SP değil, diğer muhalefet partilerinin işbirliği içinde davranmasını hedefliyor. Ancak, HDP ile yapılacak olası işbirliğinin parti tabanında yaratacağı kuşku ve kaçacak oylardan ötürü buna pek sıcak bakmıyor.

Demem o ki, bir süre öncesine dek yok denilen işbirliği görüşmeleri yeniden gündemde.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar