Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yeniden kıdem tazminatı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP)  kıdem tazminatı fonunu yeniden gündeme taşıdı.

Programda sosyal tarafların uzlaşısı ile fonunun hayata geçirileceği vurgulansa bile bugüne değin hazırlanan yasa taslaklarına çekinceli yaklaşan işçi ve işveren tarafının bu kez de fona çok kolay onay vereceği zor görünüyor.

Çalışanların yüzde 65’e yakınının kıdem tazminatını alamadığı gerekçesiyle önceki siyasi iktidarlar tarafından çeşitli seçeneklerin yer aldığı yasa taslakları hazırlanıp ilgili sosyal taraflara sunulmuş, ancak uzlaşma sağlanamayarak hep rafa kaldırılmıştı.

En son geçen yıl hazırlanan taslakta yeni işe giren her çalışana bir fon hesabı oluşturulması, işverenin bu hesaba belli miktarda para yatırması, devletin de katkıda bulunması öngörülüyordu.  İşten atılma veya işyerinin iflas etmesi durumunda çalışanın kıdem tazminatını fondan alması hesap edilen taslak, işçi ve işverenin bir yıl için hak kazanacağı 30 gün üzerinde uzlaşama sağlayamamasından ötürü yine rafa kaldırılmıştı.

İşverenler 30 gün yerine, 15 gün gibi çok düşük rakamı önerince işçi sendikaları itiraz ederek, taslak üzerindeki görüşmeler sonlanmıştı.

Kıdem tazminatı fonu “Temcit pilavı” gibi her yıl ısıtılıp siyasi iktidarlar tarafından gündeme getiriliyor, emekçilerin tepkisi üzerine de geri çekiliyor. YEP öncekiler gibi Cumhurbaşkanlığı kabinesinin de kıdem tazminatı sevdasından vazgeçmediğini ortaya koyuyor. Yani kıdem sevdası bitmemiş, kararlılıkla devam ediyor.

Kıdem tazminatı çok hassas konu. Öyle “ben yaptım oldu”  mantığı ile hayata geçirmek ileri ki günlerde epey baş ağrıtır, sorunlar yaratır.  Mutlaka kıdem tazminatı fonu kurulacaksa işçi ve işveren arasında kesinlikle uzlaşma sağlanmalı. Yoksa birinin isteyip, diğerinin karşı çıktığı bir düzenlemenin uygulanmasında rahatsızlıklar oluşacağı aşikâr.

Önceki taslaklara işçi tarafı şiddetle karşı çıkarken, işveren ise çekinceli yaklaşmış, orta yol bulunamadığından görüşmeler askıya alınmıştı.  İşçi sendikaları kazanılmış haklardan geri adım atmazken, işverenler daha esnek bir yapıya gereksinim olduğunu savunmuştu. 

Türk-İş ve DİSK kazanılmış haklardan asla ödün verilmeyeceğini, 30 günden daha aşağı rakama “evet” demeyeceklerini önceki görüşmelerde dile getirmişlerdi.  Kıdem tazminatını “son kale” olarak nitelendiriyorlar. Eğer bu kale yıkılırsa işçinin elinden tüm hakların alınacağını savunuyorlar.

Yeniden gündeme gelen kıdem tazminatı fonunun işe yeni başlayan işçiler için mi geçerli olacağı, yoksa eski işçileri de mi kapsayacağı çalışanların merak ettiği en önemli ayrıntı. Kuşkusuz hazırlanacak yeni taslak sorunun yanıtını verecek.

Tabii yeni işe girecekler için işverenin fona 30 gün üzerinden mi, yoksa daha düşük bir gün üzerinden mi para yatıracağı da belirsiz.   Türk-İş ve DİSK mevcut kıdem tazminatı sisteminin kaldırılmasını “genel grev” gerekçesi sayan kararları bulunduğunu anımsatalım.

Hak-İş baştan bu yana kıdem tazminatı fonuna sıcak bakıyor. Ancak onlar da 30 günün düşürülmesine karşı.  Türk-İş ve DİSK fona karşı, Hak-İş destek veriyor. TİSK, TOBB; TÜSİAD gibi işveren kuruluşları çekinceli yaklaşsalar da fondan yanalar. İşçi ve işveren kuruluşları arasında olduğu gibi, işçi sendikalarının kendi aralarında da uzlaşma yok. Böylesi bir ortamda hemencecik yeni bir sisteme nasıl geçilebilir?

Aslında bu kadar duyarlı bir konuda çok ısrar etmek ne denli doğru acaba? Mevcut sistemin aksayan yanları yasal düzenlemelerle giderilebilir, işçinin kıdem tazminatını aksaksız alması sağlanabilir.

Amaç kıdem tazminatı fonuna geçerek işverenin yıllardır yakındığı kıdem tazminatı yükünü hafifletmek. Mevcut sistemi kaldırdınız, fonlu sisteme geçtiniz diyelim. Kötü niyetli işveren fona para yatırmazsa işçinin tazminatı nasıl ödenecek?

Kıdem tazminatı fonu gibi çok önemli konuda duyarlı davranmakta, emekçilerin kaygılarını dikkate almakta yarar var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar