Ordu
DOLAR16.1307
EURO17.3539
ALTIN966.59
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

reader

YENİDEN MERHABA

Yaklaşık iki aylık zorunlu yazmama süresinin sonunda okurlarıma tekrar merhaba diyerek başlama sevincimi belirtmek istiyorum. İki ay, süreç olarak çok uzun olmasa da, gene de yaşamın devinimi içerisinde uzun bir zaman dilimi. Bir sürü şeyin yaşandığı, bir takım değişimlerin yaşamımızda olageldiğini görmek mümkün. Bu sürecin Ordu futbolu adına en çarpıcı ve önemli gelişmesi iki takımımızın aynı çatı altında birleşme eylemi olduğunu görmekteyiz. Şehrimizin futbol kabulü  Orduspor’un UEFA tarafından futbol liglerinin en alt ligine atılması doğal olarak Ordu’da futbol adına hareket eden insanları gerçek anlamda rahatsız ve çaresiz bırakması, Yeni Orduspor’un kitleler tarafından yeterince kabul görmemesi, bütün bu olumsuzluklara bir çare adına birleşmeyi hızlandırdı. Bu duruma duygusal baktığımızda olması gereken bir iş diyebiliriz. Fakat duygular bittikten sonraki gerçek gündemde bizi nelerin beklediğini de unutmamak gerekiyor. Her zaman söylüyor ve yazıyorum; bir sistem ve uzun vadeli plan ve program yapılıp buna sadık kalınmazsa bizi gene hüsran bekliyor. Orduspor’un bu günlerini hazırlayan şartların ne yazık ki sistem sizlik kısa vade plan ve programlar olduğunu görmemek için ne olmak gerektiğini bilemiyorum.

Geniş bir bilgilendirme yapılmadığı için bu birleşmenin ayrıntılarını bilmiyoruz. Bu gün sahip olduğumuz bilgiler çeşitli yorum ve dedikodudan öte gitmiyor. İki takımında yönetim kesiminde oturan insanları şu veya bu biçimde tanıyoruz. Yeni oluşum nasıl ve kimlerden oluşacağını bilmiyoruz. Bu yüzden özellikle takımın ekonomik yükünün nasıl taşınacağı kimlerden veya hangi kurumların taşın altına ne kadar el sokacakları bugün için muamma.

Futbol artık çok pahallı bir dal oldu. Profesyonel ligde hedefinize göre değişen değerler konuşuluyor. Sezon sonuna yakın Yeni Orduspor yöneticilerinin kulübün tanıtımı için davet ettiği toplantıda bulunmuş birisi olarak sayın başkan Faruk Zavalsız’ın geçen dönem için belirttiği rakamın 6-8 milyon TL, o dönem için takımı bırakın bir üst ligi, Play-Off’a bile taşıyamamıştı.

Bugün kamuoyunun konuştuğu direk şampiyon olup, terfi etmesinin rakamının 10 milyon TL’den aşağı olmayacağını bilmekte fayda vardır. Bu rakamlar öyle azımsanacak ufak tefek şeyler değil. Herkesin gözünün dikildiği Büyükşehir Belediyesi’nin ekonomik olarak çok fazla yük alabileceğini düşünmüyorum. Bence bu ligde kalıcı olmak bu yönde kendi değerlerinden faydalanma yoluna gidilip, şampiyonluk hayallerini ileri tarihlere çok daha sağlam bir yapıya ulaşana kadar ötelemeliyiz. Yoksa uzun vadede tekrar başa dönüleceği gün gibi açık. Hiçbir zaman geçmişinden ders almayan, sonunun çöplük olduğunu unutmamak gerekir. Kamuoyun da boş hayaller peşinde koşturup, hüsran yaşatıp desteğini kaybetmemek gerekir. Futbol seyircisi çok kolay bilinçlenen ona edilen vaadin peşinden giden akıllı insanlardan oluşur. Futbol alanına hangi takımı izlemeye gittiğini bilir. Kesinlikle kandıramazsınız, dürüst ve doğru olanın her zaman yanındadır.

Geçmişte bunun örneklerini çok yaşadık, kandırıldığı hissettiği anda onu o sahalara bir daha getiremezsiniz. Son örneklerini Yeni Orduspor da yaşadınız. Kamuoyu desteği almadığınız sürece de başarı şansınız düşer. Alın size çok daha çarpıcı bir örnek, Başakşehir ve Galatasaray. Sonunda başarıyı kim yakaladı, tabi ki arkasında kimin daha çok kamuoyu desteği varsa o kazandı. Kitleleri yapabileceklerinizle arkanızdan sürükleyin, yoksa sonunuz Nedim Türkmen ve Orduspor olursunuz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar