Ordu
DOLAR16.861
EURO17.6081
ALTIN980.51
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YEREL BASINI DESTEKLEYİN

Satın aldığınız gazete adaleti ve hakkı gözetmeyi ilk sıralarda tutan habercilik tutumu sergiliyor mu? İnsan sevgisini ve saygıyı haberlerinde temele koyup bunun sürekliliğini karşılıksız sağlıyor mu? Gazeteler ekmek, hava, su gibi bir ihtiyaç! İstiklal Savaşının başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün "Fazilet Adaları" olarak nitelendirdiği yerel basının ne kadar önemli olduğu bilinen gerçektir. Anadolu'da kurtuluşa giden yolun taşlarını döşeyen en etkili unsur olmuştur yerel gazeteler. 

            Yerel yayın kuruluşlarını desteklemek için birçok değerli sebep var. Yaşadığınız bölgede vatandaşın problemlerinin çözümünde, siyasetçilerin ve yönetim kademelerinin uyarılması konusunda köprü vazifesi görüyor. Vatandaşa “yaşanan yer” fikrini kazandırıyor. Yöre halkını toplumsal olaylarda bilgilendiriyor, katılımcı demokrasinin gelişmesine katkı sağlıyor.

            Gazeteler bilindiği üzere reklam gelirleri ve satışlarla ayakta durabilir. Elbette bu durum Türkiye’ye has değil. Bütün dünyada dijitalin reklam pastasındaki payı artarken, gazetelerin dilimleri giderek daralıyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD'de çok önde gelen dergilerden Newsweek ile İngiltere'nin büyük gazetelerinden Independent  bile baskıya son vermişti. Anadolu gazeteleri de günümüz zor şartlarında çeşitli güçlüklere direnerek yayınlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Korona virüsün en çok sarstığı, hasar bıraktığı sektörlerden birinin mahalli basın olduğu apaçık ortada. Gittikçe düşen resmi ilan gelirleri, kağıt ve baskı maliyetleri gider kalemlerindeki artış bu yıl çok sayıda gazetenin kapısına kilit vurmasına sebep olabilir. Bu sıkıntılı sürece acilen müdahale edilmez ise sonuçta ya iflas ya işsizlik kaçınılmazdır.

                        Yedi yıldan beri Ordu Olay Gazetesinde bu köşeden sizlere sesleniyorum. Ordu'nun ve Ordulunun dertlerine, hüzünlerine ortak oldum, sevinçlerini paylaştım. Problemlere çare bulmaya çalıştım, projeler ürettim. Konya'da başladığım yazarlık serüveninde 12 seneyi geride bıraktım. Vatandaşa önemli bir çağrıda bulunmak istiyorum. Yaygın televizyon kanalları ve gazeteler kadar yerel televizyon ve gazetelere de reklam ilanlarıyla destek olunuz. ''Ama hangilerine'' sorusu burada karşımıza çıkıyor. Cevap kolay! Ahalinin haber alma hakkı için mücadele eden gerçek ve dürüst basın kuruluşlarına... Şehrin gelişimine katkı sağlayan, daima hakkın, haklının ve halkın gözü kulağı olan nezih basın kuruluşlarını yalnız bırakmayın. Kendine gazete süsü verenlere asla itibar etmeyin, satın almayın, ilan vermeyin... Basın ahlak ilkesine uygun olmayan davranışlar sergileyen, gazetecilik mesleğinin itibarını zedeleyen çürük elmaların piyasadan ayıklanması mahalli basının gelişmesine ve güçlenmesine azami katkı sunacaktır.

            Yerel basın, yaşamalı ve yaşatılmalı... Ülke genelinde yayın yapan gazetelerin bir çoğu magazin haberleri ile halkı oyalamaktadır. Gelenek ve kültürel yapıyı korumanın ve yeni nesle taşıyabilmenin yegane yolu yerel basının güçlenmesinden geçiyor. Şehrinizden doğru haberler veren mahalli gazetelere sahip çıkarak, salgınla birlikte ekonomik sancısı derinleşen 'yaralarına üflemiş' olursunuz.

*

Aldığı her nefes, attığı her adım Türkiye'ye hizmet eden gazetelere selam olsun!

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar