Ordu
DOLAR13.3273
EURO15.1055
ALTIN765.03
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

Yerel Ligimiz

İlimizde kurulu bulunan iki amatör ligin haziran gibi tatile girmesinin ardından, birkaç hafta sonra 2018-19 futbol sezonuna başlamanın ilk ayağı olan sezon açılışlarını yaşamaya başlayacağız. Devran böylece dönmeye devam edecektir. Öncelikle 1. Amatör Ligimiz start alıp akabinde de  2. Amatör Ligimiz başlayıp sezonu tamamlayacaklar. Şimdiden bütün takımların kadrolarında bulunan fut bolculara özellikle sakatlık yaşamadan, amatör futbolun özüne uygun olarak sezonu tamamlamalarını diliyorum. Yarışma bağlamında olacağı için bir takım şampiyon, iki takım bir alt lige düşeceği için herkesin başarılı olmasını dilemek gibi boş bir talebi de yazmaya gerek yok.

    Benim temel bakış açım her zaman her şartta, her ortamda üretim tarafında olmam hasebiyle futbolda da temel düşüncem, futbolcu üretiminden yanadır. Her şeyde olduğu gibi bu olayda da üre timin bir takım koşullarının olduğunu söylemek gerekir. Bu olayın temel başlıkları olması gerekliliğini doğru tespit edip bu doğrultuda bir takım kurallar belirlemeliyiz. Bu noktada en önemli unsurun insan olduğunu unutmamalıyız. Üretim maddesi insan olan bir şeyi üretip geliştirmek çoğu zaman çok zor şartlar altında yapabilmekteyiz. Bütün bu zorlukların  sonucunda da çok az sayıda futbolcu yetiştirebiliyor olmamız bakıldığında bize atılan bir çamurunda izahı gerekmektedir. Ordu ölçeğimizde yaptığım değerlendirmelerde asgari düzeyde üretim yapabilme şartlarının ileri ülkeler düzeyinin çok gerilerinin de kaldığımızı bizzat yaşıyor olmam ayrıca bir sorunun kaynağını biliyor olmam bir avantaj benim için.

    Başta şunu kabul etmek lazım ki; Enflasyon her zaman kalitesizliği getirir. Bana göre bizim 1. Ligimizin takım sayısı fazla yani birinci amatör ligde bulunan 20 takım ilimiz ölçeğindeki değerlendirme den yola çıkarak fazla olduğunu düşünüyorum. Takım sayısının fazlalığı oyuncu kalitesinin düşüklüğüne sebep oluyor diye düşünüyorum. Bu duruma örnek ligin içinde oynanan maçların skorlarına bakmak yeterlidir. 20-0’ların 15-0’ların, 10-0 sıfırların ortaya çıktığı bir ligde oyuncu kalitesinden bahsetmek asla mümkün değildir. Futbolcu ne kadar çok maç oynarsa o kadar çok gelişir. Antrenman sayısıyla kaliteli futbolcu olmak mümkün değildir. Bizim ligimizde final oynayan takımların maç sayısı 21’dir. Bu sayı futbolun geliştiği üst düzey ülkelerde  U-13 oyuncularının sayısından bile az olduğunu düşünürsek sonuç zaten kendiliğinden ortaya çıkıyor. Futbolcu olmaya aday oyuncunun yıllık maç sayısının 30 rakamının altına düştüğü liglerden futbolcu üretmek çok da mümkün değildir. Zaten bizimde yaşadığımız en büyük handikap budur. Amatör ligimizin asıl aday futbolcularının yarıştığı U-19 , U-17 VE U-16 Liglerimizde durum çok daha vahim. Örneğin geçen sezon teknik sorumluluğunu yaptığım G. Turnasuyuspor Kulübü’nde  U-19 yaş gurubunda yarı final oynadık. Sezon  sonu itibariyle 16 maç oynamışız. Bu yaş gurubunun sezonluk maç sayısının en asgari 30 maç olduğunu düşünürsek ki; bilimsel sayı budur. Yarısı kadar maç oynamış bir futbolcuyu nasıl iyi ve üst düzey futbolcu yapabileceğiz. Öncelikle 1. Amatör ligin takım sayısının 12-14 sayısına indirmelidir. Tek gurup yapılıp sezonluk maç sayısı hiçbir ekstra olmadan bile 26 maç çıkar. Birde  buna ekstraları eklediğimiz zaman bu rakamın 30’ların üstüne çıktığını görmekteyiz. Ordu amatör futbolunun geçmişini incelediğimizde kaliteli bir lig dolayısıyla kaliteli futbolcuların olduğu zamanın takım sayısının az olduğu dönemlerde olduğunu görmekteyiz. Yani takım enflasyonun olmadığı maç sayılarının çok olduğu dönemlere dönmeliyiz. Daha birinci amatörün sezon planlaması yapılmadığı şu günlerde bu önerimin başta sayın ASKF başkanı  Mustafa kılıç, futbol il temsilcisi sayın A. Osman Osma’ya iletmek istiyorum. Eğer ligimizin kalitesinin çok daha yukarılara çıkarmak düşüncesi ve uğraşı içindeysek bu devrimi yapmak zorundayız. Yoksa başta yönetenler olmak üzere herkesin ordu amatörünün kalitesini tartışmaya devam ederiz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar