Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yerel medyaya sahip çıkmak…

Koronalı günlerde ekonomide yaşanan kriz, yaygın basının yanı sıra yerel medyayı da oldukça zorluyor.

Maddi sorunlarla boğuşan Anadolu basını her türlü sıkıntıya göğüs gererek ayakta kalmaya çalışıyor. Yayınlandığı bölgenin, ilin ve ilçenin sesi olan yerel medyanın gelir kaynağı reklam ve Basın İlan Kurumu’ndan aldığı ilanlar. Eğer bu iki kaynaktan yoksun kalırsa yayınını sürdürmesi neredeyse olanaksız. Özellikle Basın İlan Kurumu’nun ilan desteği can suyu niteliğinde.

Sokağa çıkma yasağının uygulanması ile birlikte ulusal gazetelerin satışında büyük düşüş yaşandı. Virüs öncesi 2-2.5 milyon tiraja sahip iken korona belasından ötürü günde 1 milyonu aşkın sayıda satar hale geldi, önemli tiraj kaybına uğradı. Sayfa ve baskı sayılarını azaltarak direnmeye çalışıyorlar. 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonları alınan önlemlere rağmen gazeteler okura hala ulaşamıyor.

Aynı sorun yerel ve bölgesel medyada da söz konusu. Maddi zorluğa karşı koymaya çalışan yerel medya, Basın İlan Kurumu’nun devreye girmesiyle hafta içi dönüşümlü yayınlanmaya, hafta sonları çıkmamaya başladı. Zor dönemi en az hasarla atlatmayı hedefliyorlar.     

 Okurda yerel ve bölgesel medyanın yeri çok farklıdır. Mutlaka her işyerine, kahvehaneye, lokantaya, büroya, kamu kurumuna ve belediyelere ulusal gazetenin yanında yerel gazete girer. Çoğu abone sistemi ile satılır. Yerel medya, aynı zamanda birer okul niteliğindedir. Bugün ulusal basında yazan, çizen çok sayıda gazeteci ve yazar yerel medya kökenlidir.

Okul niteliğindeki Anadolu medyasının sıkıntılı günlerden sıyrılabilmesi için bir takım desteğe ihtiyaç duyulduğu aşikar. Devlet tarafından desteklenmeleri kaçınılmaz. Gazetelerin yaşaması bölgenin, ilin ve ilçenin sorunlarını dile getirme, halkı bilgilendirme ve sesi olabilmeleri adına şart. Yerel gazete, radyo ve televizyonların ayakta durabilmesi için yöre insanının, okurun destek olması gerekiyor. Böyle günlerde okur daha çok sahiplenmeli yerel medyayı.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Anadolu basınına desteklenmesi için çeşitli önerilerde bulundu.

Buna göre;  Anadolu’daki yerel medya şirketlerine KOBİ kapsamında Kredi ve Garanti Fonu’ndan veya KOSGEB’den kredi verilmeli. Resmi kurumlara olan ödemeler en az 1 yıl süreyle ertelenmeli. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 5’e düşürülmeli. Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından telif bedelleri başta olmak üzere RTÜK payı ile frekans bedelleri bir süre alınmamalı. TÜRKSAT uydu bedeli ödemeleri bir süre ertelenmeli, döviz değil TL üzerinden indirimli olarak ödeme olanağı sağlanmalı. Kamu spotları yayınları ücretlendirilmek suretiyle TÜRKSAT ve RTÜK ile mahsuplaşma sağlanmalı. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi sağlanmalı ve günlük vergileri sıfırlanmalı. Belediye meclis ve encümen, il encümen karar ve duyuruları resmi ilan olarak yerel gazetelerde yayınlanmalı.

Yerel medyanın varlığını sürdürebilmesi adına bu önerilere siyasi irade duyarsız kalmamalı. Anadolu basınının yeri çok farklı ve boşluğu doldurulamaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar