VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9446
EURO18.3008
ALTIN1016.7
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Yerelden evrensele

Korona virüsü salgınına karşı Ordu’da şöyle önlem aldık, böyle önlem aldık, deme lüksümüz yok. Dünya’da şu anda 175 ülke “tedavisi bilinmeyen bir salgına karşı”  mevcut tedavi yöntemleriyle mücadele ediyor.

Limon kolonyası ve suya sabuna dokunup el yıkama ilk uygulamalardı. Bir süre sonra fiziki mesafeyi koruma ve maske takma mecburiyeti geldi. 

34 ülkeye (Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dediği gibi söylersek) “kendi ihtiyacımız olduğu halde tıbbi malzeme yardımı gönderdik!”

Şimdi bazıları bu yardımı doğru bulmuyor; eve lazım olanı niye ellere gönderdin diyor!

Oysa salgın küresel, mücadele de pek tabii ki küreselleşmiş olacak? 

Bugün ABD bu tip bir yardım yapmıyor. Başkan Trump sabah akşam takılmış bir plak gibi “Salgından Çin sorumludur. Çin, ağır bir bedel ödemelidir,” diyor. 

Tabii bu söylem ABD iç politikasında taraftar topluyor, milliyetçi akımları körüklüyor. 

-“Çin, zaten dünya pazarının yüzde 30’nu teslim almış durumda, durdurulması lazım.” 

*** 

Katılırsınız katılmazsınız Çin, korona virüsü salgınını kontrol altına aldı. Çin “Biz kurtulduk, bundan sonrasını dünya düşünsün," demiyor; mücadele yöntem ve deneyimlerini her türlü iletişim araçlarını kullanarak paylaşıyor. 

***

Bir süre daha iç yangın, seni de beni de yakıyor. Gelin birlikte söndürelim denecek… Sonrası malûm; köylü köyüne evli evine!

Küresel paylaşım savaşları yeniden başlayacak…

Tabii her şey eskisi gibi olmayacak… (Bu notu da düşmüş olalım.)

 

*** 

Yazmadan geçemeyeceğim, şu maske dağıtım işini gerçekten ayağa düşürdük. Eczanelerin kapısı maske için sıraya girenlerle dolu.

Sırası gelen içeri giriyor, kimlik bilgilerini veriyor. 65 yaş üstü değilse, maske alma sırası gelmediğini öğrenip dışarı çıkıyor.

Eczacıyı anlıyorum, her sıraya girene haber anlatmak zorunda… Bilmediği şu: 65 yaş üstü zaten sokağa çıkmıyor, çıkamıyor.

İş/güç sahibi, sokağa çıkmak zorunda olanlara maske edinme önceliği tanınamaz mı? 

Neyse; bizim evde maske takma mecburiyeti yok…

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar