Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

Yeşil bağın üzümü demiryoluna diktim gözümü

Dünya ticaretindeki mal akışlarının dayandığı temel direk nakliyedir. Ürünün pazara ulaşmasını sağlayan nakliye, dış ticarette daha önemli bir yere sahiptir. Gelişemeyen, kendini yenilemeyen bir taşımacılık sektörüyle, dış ticarette rekabet gücünü lehinize çeviremezsiniz. Günümüzde sanayisi güçlü ülkeler geniş bir ulaştırma sistemine sahiptirler. Yükün çoğunluğunun karayoluyla taşındığı Türkiye’de, demiryolunun dış ticarette payı, son 5 yılda yarı yarıya azaldı. 2010 yılında 3.5 ve 2011'da 4.5 milyar dolarlık dış yükünü taşıyan demiryollarının taşıdığı yük 2 milyar dolara indi. Bu düşüşte fiyat, hız ve güven açısından diğer seçeneklerin gerisinde kalmasında Ankara'nın tarifsiz ihmali var. Karadeniz demiryolu hayal değil yeter ki çözümler noktasında samimi hareket edilsin. Karadeniz’e demiryolu Atatürk’ün hayalidir. Bu yarım kalmış bir Cumhuriyet projesidir. Sivas-Erzincan-Erzurum hattının bağlandığı 1933-1939 tarihinden bu yana yöremizin en önemli hizmet beklentisidir. 

 

Uygun taşıma maliyetleri açısından genel ulaşım sistemleri içinde demiryolu en avantajlısıdır. En şanssız taşıma tipine sahip Karadeniz, hali hazırda Türkiye’nin en eksik yönlerinden birisidir. Bölgesel politikacıların gayretsizliği bu konudaki sorunu daha da derinleştirmektedir. Yüksek nakliye bedellerinin ürün fiyatına yansıtılması, güvenlik endişelerinin eksikliğinden kaynaklı maliyetler Doğu Karadeniz yıldızının parlamasının önüne engel koymaktadır. Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine bu taşıma sistemiyle ulaşması imkânsız.

 

Yüklerin ve yolcuların her geçen gün farklı mekânlar arasında daha fazla hareket etmesi, ülkeleri mevcut ulaşım sistemlerinin etkinliklerini arttırmaya zorlamakta, hatta yeni ulaşım araç ve yollarının uygulama sahasına taşınmasını da kaçınılmaz kılmaktadır. Şüphesiz ulaşımın taleplere ve ihtiyaçlara yeteri kadar cevap vermesi gerekliliği, sadece Türkiye sınırları içinde değil sınır aşan ulaştırma faaliyetlerinde de son derece büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla cari açığın dengesini sağlamada lojistiğin birinci derece öneme sahip olduğu Türkiye'de, ekonomisi ''can çekişen'' Karadeniz'deki lojistik imkanların iyileştirilmesi yük hareketinin azami artmasına hizmet edecektir. Bölge limanlarına yapılacak taşımalara ait tren trafiği yükleme şekilleri, taşıma kapasiteleri konusunda genel çalışmalar geliştirilmeli ve vatandaşın ulaştırma talebini uygulamaya geçirip bölgeye önemli ekonomik üstünlükler kazandırılmalıdır.

*

Ne diyordu o güzel şarkı;

“Yeşil bağın üzümü
Yola diktim gözümü
Ne gelen var, ne giden
Kime deyim sözümü…?”

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar