Ordu
DOLAR13.6296
EURO15.1684
ALTIN785.40
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Yeşil iyileşme 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sadece Korona Virüs salgınına bakmıyor, İklim değişikliği üzerine de düşüncelerini açıklıyor. Nitekim “Sağlıklı ve Yeşil İyileştirme” projesine şu ana kadar Dünya genelinde 50 milyon üyeyi temsil eden sivil toplum kuruluşları (STK)  destek vereceğini açıkladı. Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) “Biz bu oluşumun içindeyiz," dedi. Dolayısıyla TÜRÇEP birleşenleri “çevre ve doğa” dernekleri de bu yükümlülüğün altına girmiş oldular. 

Bunu bir tarafa yazıp, bir başka kapı aralayalım. 

*** 

Korona Virüs salgınını en az kayıpla atlatan ülkeler arasındayız… Bu sağlık ordumuzun başarısıdır. Yalnız Sağlık ordumuzun 1 Haziran açılımına pek sıcak baktığı söylenemez.

Fiziki temas konusunda endişelerini kameralar karşısına geçip açıklıyorlar. Tam da bu günlerde toplu taşıma araçlarında 50/50 sınırlamasının kalktığı haberi geldi. İçişleri bakanlığının bu açıklamasına il valileri ne diyecek? 

Siz, yeme/içme, konaklama yerine kural koyacaksınız, toplu taşımalarda bu kural olmayacak! Hele hele şehirlerarası uzun otobüs seyahatlerini düşünürseniz (şom ağızlı demeyin), biz bu deveyi daha çok güderiz!  

*** 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün ekran karşısına geçti: “Aman dikkat provokasyonlara gelmeyin!” dedi. Türkçesi: Halkı sokağa çağrı kışkırtmalarına kulak asmayın, işinize gücünüze bakın…

Böylesi hatırlatmalar zaman zaman yapılır. Bu sadece o partinin üyelerine yönelik bir çağrı değildir, olmamalıdır. Daha geniş düşünelim: bu çağrı meclisteki veya dışındaki tüm partileredir. 

*** 

Bugün (dün yani) meclis açıldı. Milletvekilleri fiziki mesafeyi nasıl korurlar bilemem? Gündem yoğun ve ağır. İktidar cenahı AKP/MHP üç kanun teklifi ile geliyor.

Birincisi malumunuz: BAROLAR! Avukatlar nasıl bir araya gelecekler, nasıl gelmeliler? Bugüne kadar çok sesli idiler, bundan sonra tek sesli mi olacaklar, yoksa ayrılıp ayrı ayrı telden mi çalacaklar, kanun yapıcılarının elinde olacak.

İkincisi: İŞ BANKASI… Biliyorsunuz, her ne kadar Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk vasiyetinde,  Türk Tarih ve Türk Dil Kurumu’nun bankadan alacakları temettü, CHP gözetiminde olacaktır dese de,  yeni bir kanun düzenlemesiyle, bu vasiyet ortadan kalkacak; Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün bankadaki hisseleri Hazineye devredilecektir. 

CHP, Atatürk’ün vasiyetinin bozulmasının Türkiye’de mülkiyet konusunu tartışılır hale getireceğini ileri sürerek, çıkacak kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini söylüyor. 

Üçüncü konu: Seçim Kanununda “reform”a gidiliyor. Şu 50+1 epey sorun yarattı. Bunu reformla 40’a filan düşürülmesi lazım. Bir de yeni kurulan DEVA, GELECEK partilerini bir erken seçimde meclise girmelerini sağlayacak sayıda milletvekili transferinin önlenmesine dair reform paketi var.

*** 

Mecliste her üç kanunun reforme edilmesi sırasında iktidarla muhalefet arasında sert tartışmaların olacağını sanmıyorum. Muhalefet, istim arkadan gelsin, bir görelim der gibi…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar