Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yılan hikâyesi

Milyonlarca kamu çalışanının umutla beklediği 3 bin 600 ek gösterge yılan hikâyesine döndü.

24 Haziran milletvekili seçiminin temel vaatleri arasında yer alan, miting alanlarında her liderin ağzından düşürmediği ek gösterge seçimin ardından unutularak rafa kaldırıldı.

Oysa memur özellikle siyasi iktidarın sözüne inanmış yasanının çıkmasını umutla beklemişti. Ancak, “meydanlarda verilen sözler orada kalır” misali ilgili yasa hayata geçirilmeyerek kamu çalışanının umudu suya düştü. Ağustos ayında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde de masaya getirilmemesi burukluk yarattı. 

Öğretmen, polis ve sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren ek göstergenin 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak TBMM’nin gündemine gelip gelmeyeceği elbette ki, siyasi iktidarın tavrına bağlı. Şu ana dek iktidar kanadından bu konuda olumlu ses gelmediği dikkate alınırsa kamu çalışanları bir süre daha bekleyecek gibi.

Yine de kesin konuşmamak en iyisi. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk başlarda şiddetle karşı çıktığı emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışma yapılması talimatı verdiği anımsanırsa, ek gösterge de her an yeniden gündeme gelebilir. Eğer, iktidar yılan hikâyesine dönen ek gösterge yasasını çıkarmaya karar verirse, CHP, İYİ Parti ve HDP dünden razı. Yani, AKP tasarıyı TBMM’ye taşırsa gecikmeksizin yasa çıkar. Kamu çalışanları ve emekli, 24 Haziran seçimin en önemli vaatleri arasında yer alan ek göstergenin çıkarılmasını aylardır umutla ve sabırsızlıkla bekliyor.

Umutları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışmaları sırasında diğer liderler gibi öğretmen, polis, din görevlileri, sağlık çalışanlarının maaşlarında iyileştirilme yapılmasına yönelik 3600 ek göstergenin hayata geçirileceği sözünden besleniyor.  

Düzenlemeyi kamuda 25 yıl hizmeti olan ve birinci dereceye yükselmiş çalışan ile emekliler yıllardır bekliyor.  Seçim çalışmalarında gündeme gelince “tamam bu sefer bu iş oluyor” diye hayli sevindiler.

Ancak verilen sözün uzun süredir karşılanamaması, yılan hikayesine dönmesi dar gelirli kitlenin sevincini burukluğa dönüştürdü.  Bir ara siyasi iktidar verdiği sözü 31 Mart seçiminin ardından hatırlayarak, yasanın öncelikle çıkarılmasına karar verdi. Ne var ki, YSK’nın İstanbul seçimini yineleme kararı ek göstergeyi yine gündemden düşürdü. Tabii son sözü yine Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.

Kamuda çalışan on binlerce kişi 3600 ek gösterge hakkı tanınırsa görevinde bir dakika bile durmayarak emekliye ayrılacak. Böylece devlette boşalacak kadrolar aracılığı ile işsizlikten kıvranan binlerce kişiye istihdam kapısı aralanacak. Yasanın çıkması ile hem kamu çalışanları hem iş bekleyenler sevinecek. Eh kötü mü olur?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar