Ordu
DOLAR15.9083
EURO16.885
ALTIN945.84
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

YİNE BEN (Yaşanmış Hikâye)

Bugün İstanbul’a kar yağdı. Her kar yağışı, bana çocukluğumu geri getiriyor. 8 yaşında olmalıyım. Sene 1956. Ulubey İlk Okulu 2’nci sınıfa gidiyorum.

Lastik ayakkabılar yeni çıkmıştı. Bizden önceki kuşak çarık giyerdi. Yün çorap ve çarık çok sağlıklıydı. Fakat çamur ve taşlı yollara uygun değildi. Bu nedenle, lastik ayakkabı çarığın yerini kısa sürede aldı.

Lastik ayakkabının sorunu vardı. Çabuk aşınıyor. Su alıyor. Çoraplar ıslanıyor. Bacaklar ağrıyordu. O dönemde, çoraplar yünden yapılıyordu. Yün çorap, lastik delik olunca, suyu çekiyordu.

Hiperaktif olduğum için bana lastik dayanmıyordu. Halamın kocası Seyit enişte, Ulubey'de lastik tamir ederdi. Lastik delinince doğru yanına giderdim. Yine bir gün Seyit enişteye tamir için gittim. Lastiği, aldı çarka tuttu, kokulu bir solüsyon sürdü. Biraz bekledik. Yapıştırdı. Elindeki ahşap tokmak ile bir kaç kez tak-tuk ettirdi. Giymemi işaret ederek, lastiği verdi.

Ayağım ıslanmıyor. Çok mutluyum. Dışarıda kar yağıyor. Teneffüste bahçede oynuyoruz. Benim lastik, yapıldığı yerden patladı. Doğru Seyit enişteye.

Enişte önce lastiğe baktı, sonra ters ters bana baktı. Lastiği kaldırdı attı. Hurdaların içerisinden, eski bir lastik buldu. ''Al bunu giy'' dedi. Giydim lastik büyük geliyor. Elimden aldı, lastiğin uç kısmını gazete kâğıdı ile doldurdu. Elime tutuşturdu.

Bir ayağımda küçük, diğer ayağımda büyük lastik ile o kışı geçirdiğimi hatırlıyorum. Şimdiki çocuklar marka ayakkabı beğenmiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar