Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yine yüz güldürmeyen zam…

Milyonlarca alt gelir grubu kitlenin maaş ve aylıklarına 1 Temmuz’dan geçerli yansıtılacak zam tutarı belli oldu.

TÜİK’in duyurduğu haziran enflasyonu piyasa beklentilerinin üzerinde  yüzde 1.94, yıllık enflasyon yüzde 17.53 ve 6 aylık enflasyon ise yüzde 8.45 olarak gerçekleşti. Oysa, çarşı pazardaki alev, mutfakları yakıyor. Nedense TÜİK’in enflasyonu yaşamın gerçek fiyatlarından hep düşük çıkıyor. Kurum görevlileri verileri hangi market veya pazarda saptıyorlarsa açıklasınlar da halk da oralardan alış verişini yapsa.

Buna göre işçi, esnaf  çiftçi emekli ile dul ve yetim aylıklarında yüzde 8.45 artış olacak. En düşük aylığın 1500 lira olduğu dikkate alınırsa bu oran dar gelirli kitlenin yüzünü yine güldürmeyecek. 6 aylık resmi enflasyonun yüzde 8.45 olmasına karşın hayat pahalılığını ensesinde hisseden sabit gelirli, çarşı pazarın cep boşaltan fiyatlarına yetişemiyor. Yaşamın gerçek enflasyonu yüzde 30 ile yüzde 40 arasında iken yitiren her zaman olduğu gibi kıt aylığı ile geçinmeye çalışan gariban emekli, dul ve yetim olacak. 

En çok yoksunluk çeken işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin daha fazla mağdur olmaması için en düşük aylığın 1500 liradan net 2825 lira olan asgari ücret düzeyine yükseltilmesi kaçınılmaz. Yoksa yüzde 8 ve üzeri de olsa düşük sayılacak artışlar sorunlarına çözüm olmuyor.

Aldıkları yüzde 8.45’lik zammın mutfağı yakan pazar ve market fiyatları karşısında 2 veya 3 ay içinde eriyeceği aşikar.  Daha elektriğe yeni yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam geldi.  Kuşkusuz ekim ayının ardından şişkin faturalar yaşamı daha da pahalandıracak.

Elektrik ve doğalgazdaki fahiş artış diğer ürünlere de yansıyacak, önümüzdeki günlerde zam sağanağı sürecek. Bu tablo karşısında sabit alt gelirli kitle yetersiz aylıklarına yansıtılan yetersiz zamlarla nasıl baş edebilsin? Çık işin içinden çıkabilirsen!

1 Ocak’ta maaşlarında yüzde 3 oranında artış olan memur, sözleşmeli personel ile memur emeklisine yüzde 5.45 oranında enflasyon farkı ödenecek. 2019 yılında Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan toplu sözleşme uyarınca memur, memur emeklisi ve sözleşmeli personel maaşına yılın ikinci 6 ayı için 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere yine yüzde 3 artış yansıtılacak.

5.5 milyona yakın kamu çalışanı ile memur emeklisi ağustosta başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinden çıkacak zammı şimdiden beklemeye koyuldu.

Ağustos başında hükümet ile başlayacak görüşmelerde masada yetkili konfederasyon Memur- Sen’in yanı sıra, Türkiye Kamu-Sen ile KESK temsilcileri de yer alacak.  Lakin, son sözü imza yetkisi olan Memur-Sen söyleyecek. Milyonlarca memur ile emeklinin sorumluluğu omuzlarında bulunan siyasi iradeye yakın konfederasyonun kılık kıyafetten çok zamlara odaklanması gerekiyor. Aksi durumda milyonlarca emekçi ve emekli bir kez daha düş kırıklığı yaşar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar