Ordu
DOLAR13.5421
EURO15.4644
ALTIN790.94
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YIRTILMAYAN VE ISLANMAYAN PARA

    Günümüzde pek çok ülkenin kullandığı banknotlar, aslında kağıt para değil. Örneğin ABD Dolarında kağıttan çok pamuk ipliği var. Hem de yüzde yetmiş beş oranında. Ama bu durum yine de kalpazanları, dünyanın bu en geçerli parasını taklit etmekten alıkoyamıyor. O halde çok daha başka bir materyal bulmak lazım. Mesela plastik... ABD Doları şimdilik plastik değil fakat komşusu Kanada, birkaç yıl önce plastik 100 Kanada Doları banknotları piyasaya sürdü. Sonuç oldukça tatmin ediciydi. İskoçya, 2015 Mart ayında plastik 5 Pound banknotu tedavüle koymuştu. Ardından İngiltere, 5 Pound plastik banknotları çıkardı. 2020 yılında plastik 20 Sterlin banknotlar piyasaya sürülecek.

    Para, insanoğlunun hayatına girdiği günden bu yana sürekli gelişiyor. Altın, gümüş, kağıt derken plastik banknot kullanımı da dünyada giderek yaygınlaşıyor. Kalpazan endüstrisine karşı geliştirilen plastik paralar avantajları ve taklidi zor özellikleriyle dikkat çekiyor. İlk defa 618 yılında Çin’de ortaya çıkan kağıt para Avrupa’da 1718'den itibaren kullanılmaya başlandı. Pek yakında cüzdanınızı açtığınızda çayınızı ödediğiniz kağıt parçasının yolculuğunun değiştiğini göreceksiniz.     Peki plastiklerin kağıttan farkı nedir? Bilindiği gibi mevcut banknotların kâğıtları saf pamuktan yapılıyor. Polimer para ise sentetik maddeden üretiliyor. Bu paraların her ne kadar üretim maliyeti kağıt cinsine göre daha fazla olsa da sahtecilik, eskime süresi ve temizlik konusunda önemli avantajlar sağladığı için tercih ediliyor. Halen dünya üzerinde 23 ülke plastik para kullanıyor.     Türkiye'de uygulanır mı? Uygulanmalı. Türkiye’de para basmakla yetkili tek kurum olan Türkiye Merkez Bankası yırtılması zor, daha küçük, temizlenebilen, suya ve ısıya dayanıklı plastik paraya geçmeyi planlamalıdır. Bu kararda en önemli sebep plastik paranın dolaşım ömrünün, kâğıtlara oranla iki buçuk kat daha uzun olması. Hepsi bu değil. Çamaşır makinesinde yıkanabiliyor. Cebinizde unutup makineye attığınız paralar yırtılmayacak yani geçersiz olmayacak. Ancak kıyafetlerinizi ütü yaparken dikkatli olmalısınız. Çünkü plastik paralar ısıya dayanıklı değil. Sahteciliğe karşı daha korumalı olan yeni paralar dolaşımdaki kağıt paralara göre boyutu daha küçüktür. Geri dönüşüm imkanı olduğundan daha çevreci olduğunu da belirtelim. Plastik banknotların da bazı sakıncaları var. Mesela katlanıp cebe konamıyor. Cepten çıkarırken kayıp yere düşebilir. Yine de yerkürenin en güvenilir paraları denilebilir.

    Uzun yılların verdiği alışkanlıktan dolayı kağıt paraları aniden kaldırıp hepsini plastik paraya çevirmek elbette imkansız. Bunun için ilk önce 5 Liralık banknotlar plastiğe dönüştürülebilir. Banknotların üzerine Türkiye'ye has çiçekler ve hayvan resimleri de konulabilir. Güvenliği artırmak için para üzerinde şeffaf bir pencere içerisine hologram yerleştirilirse taklit edilemez. Kullanılan mürekkebin değişik açılardan bakıldığında renk değiştirmesi özelliği de eklenmeli.

*

Değişim şart!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar