Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yük değil, hak

Emeklilikte yaşa takılanların hak mücadelesi sürüyor.

Bu kez Ankara’da düzenledikleri mitingle seslerini siyasi iktidara yakından duyurmaya çalıştılar.  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), emekli olma haklarını engelleyen yasanın 20. yılında bir araya gelerek alın terlerinin karşılığının bir an önce verilmesini yinelediler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bütçeye aşırı yük” getireceği gerekçesiyle ilk başlarda şiddetle karşı çıktığı yüz binlerce insanın taleplerine yeşil ışık yaktığı, yetkililere çözüm için talimat verdiği belirtiliyor. Erdoğan’ın olumlu tavrının bir gecede alınan hakkın teslimi adına olumlu gelişme. 

Prim ödeme gün ve çalışma sürelerini doldurmalarına karşın, 1999 yılında bir gecede çıkarılan 4447 sayılı yasa ile emeklilik hakları ellerinden alınan bu insanlar, 20 yıldan bu yana mağdurlar ve seslerini duyurmaya çalışıyorlar.  Gerçekleştirdikleri çok sayıda etkinlik ve mitinglere rağmen taleplerine olumlu yanıt alamıyorlardı. Neyse ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı karamsarlığı umuda dönüştürdü.

Aslında bu kitlenin emekli olmaları bütçeye yük değil, yasal hakları. Çünkü yıllardır mağdur olan insanlar önceki yasa gereği emeklilik için aranan koşulları yerine getirdi. Ancak, bir gecede çıkarılan yasa ile oyunun kuralları değiştirilerek emekli olmaları engellendi . EYT’liler sadaka değil, kazanılmış hakların iadesini yıllardır haykırıyor, kuralların değiştirilmesine isyan ediyor.

EYT’lilerin bir diğer sorunu emekli olamadıkları gibi, çalıştıkça aylık bağlama oranları, yani alacakları emekli maaşının düşmesi. 2008 yılında çıkarılan yasa ile asgari ücret üzerinden SGK’ya prim yatıranlar ne kadar uzun süre çalışırsa ileride ellerine geçecek emekli maaşı da o denli düşük bağlanıyor. Çok ilginç ve garip uygulama.

20 yıllık mağduriyetin giderilmesi için üç seçenek öneriliyor. Birincisi 4447 sayılı yasa  öncesi işe başlayanlarla sınırlı olarak tüm yaşa takılanlara koşulsuz ve hemen emeklilik hakkı tanınması. İkincisi bir kademe değerlendirme yapılarak en eski girişli olanlardan başlanarak emekli edilmeleri. Üçüncü olarak da bağlanacak maaşların düşük tutularak isteyenlerin hemen emekli olabilmeleri.

Kuşkusuz, bu önerilerin hangisinin hayata geçeceği bir süre önce başlayan görüşmeler sonunda belirlenecek. Belki de bir başka çözüm yolu da bulunabilir. Sonuçta, yürütülen çalışmalar olumlu sonuçlanarak yüz binlerce kişinin mağduriyeti bir an önce giderilmelidir.

Demem o ki, gerekli koşulları ve yükümlülükleri yerine getiren 700 bin insan için emeklilik analarının ak sütü gibi helal. Emeklilik yük değil, temel bir haktır.

Hem tüm siyasi partiler 24 Haziran seçimi öncesi EYT’lilerin sorununun çözüleceğine ilişkin taahhütte bulunmuşlardı. O sözün yerine getirilmesi için iktidar ve muhalefet partileri işbirliği yaparak gerekli yasayı yeni yasama yılında rahatlıkla çıkarabilirler. Yeter ki, siyasi iktidar kararlı olsun. Muhalefet partileri zaten dünden razı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar