VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9602
EURO18.2926
ALTIN1017.5
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YURT DIŞINDA İŞ KURMAK

İş kurmak fikir ve projenizi mutlaka yaşadığınız şehirde hayata geçirmek mecburiyetinde değilsiniz. İhtiyaçlara, piyasa şartlarına ve devlet teşviklerine dayanarak dünyanın dört bir yanında iş hayatına girebilirsiniz. Çağımızda yurtdışında şirket kurmak kendi ülkenizde yapmaktan daha kolay, daha ekonomik olabilmektedir. Ancak bu noktada hangi ülkenin seçildiği büyük önem arz ediyor.

Şirket kurarken nelere dikkat edilmesi hususunda tecrübeyle sabit bazı bilgi birikimi  tavsiyelerimizi sıralayalım. Dış pazar 'pastasından' pay almak isteyenlerin 'başucu' niteliğindeki bu yazıyı saklamaları ticari gelişimleri açısından faydalı olabilir. Dünya üzerinde bazı ülkeler, çeşitli bahanelerle yabancıların mülk ve/veya işletmelerine el koyuyor. Bu cins ülkelerden uzak durun. Milletlerarası mülkiyet hakkı ve tam erişim sağlayan ülkeleri tercih etmeniz önemlidir. Ekonomik durumu iyi, refah seviyesi yüksek, işsizlik oranı az ve tüketim harcaması fazla ülkelerde başarı şansınız artacaktır. İşi şansa bırakmak yerine, önceden ciddi bir planlama yapmanız kafa karışıklığını giderecektir. Bu sebeple ticaret yapmayı planladığınız ülke halkının yerel tüketim alışkanlıklarını, ürün çeşitlerini veya hizmetlerini bilmeniz hatta yerinde gözlem yapmanız gerekir. Ayrıca pazar araştırması için ne kadar zamana, enerjiye ve sermayeye ihtiyacınız olacağınızı doğru değerlendirin.

Türkiye’de ticaret işiyle uğraşanların hemfikir oldukları ortak sıkıntıları, vergi oranları ve bürokratik engellerdir. Yurtdışında şirket kurmanın en avantajlı yönü vergidir. Şirketinizin mal veya hizmetlerini dış pazara açmak hedefinize Dış Ticaret Müsteşarlığı belirli bir derecede destek çıkıyor. 25711/2005 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2005/4 Sayılı “Yurt Dışında Ofis-Mağaza Açma İşletme ve Marka Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamında, yurt dışında faaliyet gösteren ihracatçı firmaların harcamalarının bir kısmı karşılanıyor. Destek, kira bedelleri, kırtasiye giderleri, ofis eşyaları ve reklam giderlerini içeriyor. Bu destekten faydalanmanın önemli bir şartı, yurtdışı şubenizle buradaki şirketinizin organik bağının bulunmasıdır. Yurtdışındaki farklı bir firmayla ortaklık kurarak da bu organik bağı kurabilirsiniz.

Son dönemde iç pazarda yaşanan sıkıntılar şirketlerin yurtdışına daha fazla odaklanmasına neden oldu. Kur baskısı ve artan rekabetle birlikte kâr marjları gerileyen firmalar yurtdışına açılarak hem büyümeyi devam ettiriyor hem de iç pazardaki riski dağıtma imkanı buluyor. Bu girişimci firmaların başarısı da pek çok şirketin cesaretlenmesini sağlıyor. Bu yazıda yurt dışında iş kurma taliplilerinin dikkat etmesi gereken teknikleri sıraladık. “Hangi ülkelerde iş yapmak daha kolay ve avantajlı?” sorusunun cevabını merak ediyorsunuzdur. Bu sorunun cevabını da bir başka yazıda bulacaksınız.

*

Cesaretiniz, talihiniz ve paranız bol olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar