Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YURT DIŞINDA ŞİRKET KURMANIN AVANTAJLARI

Yurt dışında şirket kurmak herkesin hayali… Üstelik çoğu zaman kimi iş kollarında, Türkiye’de iş yapmaktan daha kolay, ekonomik ve avantajlı. Yabancı bir ülkede iş kurma, çok ciddi bir iş. Doğru bir araştırma ve planlama gerekir. İşinizi ve hedef ülkeyi belirlemeden önce dikkat etmeniz gereken hassas noktalar var. İşsizlik oranı, enflasyon rakamları, coğrafi konum, ihtiyaç listesi, can ve mal güvenliği bunlardan sadece birkaçı. İlgilendiğiniz ülkenin çalışma şartları ve yerel tüketim alışkanlıklarını mutlaka incelemelisiniz. Ürün ve hizmet pazarlayıp tüketiciye sunmadan önce ne kadar zamana, paraya ve elemana ihtiyacınız olduğunu belirlemeyi asla ihmal etmemelisiniz.

İşletmenizin ürün veya hizmetleri için yeni pazarlara erişim, yurtdışı şirket kurma avantajlarının başında gelir. Yurtdışında bir yan kuruluş oluşturmak, işletmenizin büyümesine yardımcı olabilecek güçlü fırsatlar yakalamak anlamına gelebilmektedir. Buna ek olarak markanızı yeni pazarlara taşıyabilir ve daha geniş kitleye ulaşabilirsiniz. Geri kalmış ülkelerde daha düşük hizmet ve işçilik maliyetlerine erişim sağlayabilirsiniz. Yurtdışında şube açmak, başka bir ülkede tüzel bir kişilik kazanmak demektir. İleri teknolojilere mükemmel erişim ve teknik konular hakkında yeni düşünme yolları aralamaktır. Türkiye’deki şirketinizin ülke sınırları dışındaki temsilciliğinin kurulumu için Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın desteklerinden faydalanabilirsiniz. Harcamalarınızın bir bölümünü Para Kredi Koordinasyon Kurulu karşılıyor. Desteğin içeriğinde, kira yardımı, kırtasiye ve ofis eşyası harcamaları ile reklam giderleri bulunuyor.

İş kurmak fikir ve projenizi mutlaka yaşadığınız şehirde hayata geçirmek mecburiyetinde değilsiniz. İhtiyaçlara, piyasa şartlarına ve devlet teşviklerine dayanarak dünyanın dört bir tarafında iş hayatına girebilirsiniz. Bilindiği üzere ülkemizde ticaret işiyle uğraşanların hemfikir oldukları ortak sorun, fahiş vergiler ve bürokratik engellerdir. Yurtdışında şirket kurmanın en avantajlı yönü vergidir. Özellikle korona virüs salgını döneminde iç pazarda yaşanan sıkıntılar şirketlerin yurtdışına daha fazla odaklanmasına sebep oldu. Dur durak bilmeyen kur baskısı ve artan rekabetle birlikte kâr marjları gerileyen firmalar yurtdışına açılarak hem gelişmeyi devam ettiriyor hem de iç pazardaki riski dağıtma imkanı buluyor. Bu girişimci firmaların başarısı da pek çok şirkete cesaret aşılıyor! Bu yazıda yurt dışında iş kurma taliplilerine değerli bilgileri sıraladık. “Hangi ülkelerde iş yapmak daha kolay ve cazip?” sorusunun cevabını merak ediyorsunuzdur. Bu sorunun cevabını da bir başka yazıda bulacaksınız.

*

Cesaretiniz, talihiniz ve paranız bol olsun…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar