VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1088
EURO18.2134
ALTIN1016.8
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

YURTDIŞINDA KAZIKLANMAYIN

Yurtdışına seyahate mi çıkacaksınız? Gideceğiniz şehri önceden araştırmanızda sayısız fayda var, zira seçtiğiniz kentte karşınıza çıkabilecek tuzaklar seyahatinizi zehir edebilir. Özellikle yabancı lisan engeli ve kültür farkı sizi dolandırıcılar için ideal bir yem haline getirebilir. Sizi zor durumda bırakmayı amaçlayan ve dikkatinizin dağılmasına neden olan sahtekârlar, hayret verici tekniklere başvurabiliyor. Bu yazıda kıymetsiz bir eşya satmaya çalışan işportacıdan, sahte polis memuruna, kaçak bahis oyunlarından, lokantadaki içecek kazasına kadar çeşit çeşit tuzakları sizler için sıralıyoruz.

Biri yanınıza yaklaşıp sizi lafa tutarken bileğinizi kavrayarak bilezik takmaya çalışırsa bilin ki karşılığında para isteyecek. Veya yolda yürürken, karşı yönden gelen 'tokatçı' görebileceğiniz bir şekilde çömelip yerden topladığı yüzüğü şaşırmış halde size ait olup olmadığını sorduktan sonra altın olabileceğini söyleyecek. Kendisinin kuyumcuya gidecek zamanı olmadığını belirterek size yüzüğü satmaya çalışacak. Her ortamın kendine has turist tuzakları vardır. Gideceğiniz lokantada karşınıza çıkabilirler. Otururken biri ‘yanlışlıkla’ içeceğini üzerinize dökecek. Telaş içinde giysinizi temizlemeyi teklif edecek. Yaşanan karmaşada fark ettirmeden ceplerinizi boşaltacaktır. 

 

Sizi döviz bürosundan çıkarken gören, polis kılığındaki yankesiciler bölgede sahte para döndüğünü söyleyerek yanınızdaki paralara bakacak. Geri verdiklerinde paranız mutlaka eksilmiş olacak. Sokağın köşesine yerleşmiş, kâğıt oyunları dizen bir üçkâğıtçı ve önceden masanın çevresine yerleşmiş işbirlikçileri dikkatinizi çekerken, adam kapların altındaki bilyeyi bulmanız için size oyun teklif edecek. İlk denemede oyunu kolay bulacak ve kazanma hırsının kurbanı olacaksınız. Paranızın tamamını düzenbaza kaptırmadıysanız, çevrenizdeki kapkaççılar gereğini yapacaktır! Herhangi bir yerde yürürken yanınıza yaklaşan şarlatan paranızı iyi kurdan bozabileceğini söyleyecek el çabukluğuyla sahte para uzatacaktır. Paranızı bozdururken güvenirliğine emin olduğunuz döviz bürolarından bozdurun. Öbür uyarımız şu; tüm birikiminizi aynı anda bozdurmayın.

 

Turistik mekânlarda dolaşırken sağır ve dilsiz olduğu yalanını söyleyen sahte engelli size dokunurken ceplerinizi ve çantanızı karıştırabilir. Polis çağırmakla korkutun, eğer şanslıysanız yakanızı bırakır... Hırsızlık, kapkaç, gasp ve sahtecilik olaylarının en çok yaygın olduğu Çin’den bahsetmeden geçmeyeceğim. Karınca yuvası gibi kalabalık, karışık ve düzensiz bu acayip ülkede gözünüzü ‘kamyon farı’ gibi açık tutmayı kesinlikle ihmal etmeyin. İş seyahati nedeniyle defalarca gittiğim Çin’in Gana, Nijerya, Güney Afrika ve Angola’dan daha tehlikeli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kimi zaman yaşadığımız kimi zaman şahit olduğumuz birçok tatsız hadise bu tespiti yapmamıza yardımcı olmuştur. Otobüs durağında bile ayakta beklerken ne olduğunu anlamadan pantolonunuzu üstünüzden çalabilirler. Taksi şoförlerinin hiçbiri tek kelime İngilizce bilmez. Bazı sürücüler gözüne kestirdiği turistlere para üstüne sahte banknot veriyorlar. Bu yöntemle tuzağa düşürdükleri nice masun insan Çin hapishanelerinde çürümeye devam ediyor. Özetle; aklınıza yatmayan bir durum karşısında muhakkak “hayır” demeyi bilin ya da hızla uzaklaşın. Şundan emin olun ki; bir ecnebi size iyilik maksadıyla asla yardımcı olmaz. Tatilde yemek yiyin, dondurma yiyin ama kazık yemeyin!

*

Ömrünüz bahtlı, gününüz tatlı olsun efendim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar