Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yürüyemeyen avukatlar…

Ne hazindir ki, savunmanın temel taşı avukatların Anıtkabir’e sembolik yürüyüşü engellendi.

Siyasi iradenin hazırlıklarını yürüttüğü, baroların yapısı ve seçim sisteminde değişiklik öngören yasa taslağına karşı çıkan 60 baro başkanı illerinden başlattıkları yürüyüşü kolluk kuvvetlerinin izin vermemesinden ötürü Anıtkabir’de sonlandıramadı.

Oysa 200 metre sembolik yürüdükten sonra otobüslere binerek Ulu Önder’in ebedi istirahatgahına gidecek ve saygı duruşunda bulunacaklardı. Ancak, Ankara’nın girişinde polis engeli ile karşılaştılar. Baro başkanlarının itilmesi, kalkanlarla geriye püskürtülmesi hoş olmadı. Sonuçta, bu insanlar yargıda savunma gibi önemli görev üstlenen deneyimli ve kariyerli, çoğu alanlarında uzman avukatlar. O avukatlar ki, hiçbir çıkar gözetmeksizin yoksulun, haksızlığa uğrayanın, kendini savunamayacak mağdurların yanında yer aldılar. Yani toplumun hakkını savundular, barolar vicdanı kanatan her olayda müdahil olarak bulundu.

Baroların yasalarında yapılmak istenen değişikliğe karşı çıkmaları, şiddette başvurmadan yürümeleri anayasal bir hak ve barışçıl eylem olmasına karşın, engellenmeleri demokrasiye hiç yakışmadı.   

Avukatları yürüyüşe iten tepkilerine ve itirazlarına karşın, siyasi iradenin barolara ilişkin hazırladığı yasa taslağı idi.  Hükümetin gündeminde olan, kamuoyunda hayli sert tartışmalara yol açan taslak, üye sayıları 5 bini aşan Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulmasını öngörüyor. Yani, taslak yasalaşırsa üç kentte mevcut baroların yanı sıra başkalarının da kurulmasına olanak sağlanacak. Avukatlar savunma gücünün zayıflayacağı, baroların bağımsızlığını yitirerek siyasi etkilerin altına gireceğini ve bölünmelerin yaşanacağı gerekçesiyle taslağa başından beri şiddetle tepki gösteriyor.

Adalet Bakanı, henüz bu yönde bir çalışma yürütülmediğini söylese bile AKP TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan, üye sayısı 5 binden fazla olan illerde yeni barolar kurulmasına yönelik çalışmanın sürdüğünü bildirdi. Bakan “yok” derken, Grup Başkanvekili “var” dedi. İktidar partisinden iki farklı değerlendirmenin yapılması anlamlı karşılandı.

Taslağa göre, 2 bin üyeye sahip olan baro kurabilecek. Böylelikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de çok sayıda bölünmüş, gücü zayıflamış savunma kurumları ortaya çıkacak. Kuşkusuz, siyasi irade mevcut baroların tutumundan, eleştirel yaklaşımından hoşnut olmadığından böyle bir çalışmaya yöneldi, çoklu baro sistemini benimsedi. 

Baro başkanlarının Ankara’ya girmelerine izin verilmezken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bazı baro başkanları ile Anıtkabir’i ziyaret etti. Olağanüstü kongre talebinde bulunan başkanlara mesafeli davranan, yasa taslağına karşı birkaç açıklamanın dışında net duruş sergileyemeyen Metin Feyzioğlu mesai arkadaşları tarafından oldukça eleştiriliyor. “Yeşil pasaportu kaptı, sustu” diye suçlanan TBB Başkanı yasanın geleceğinde ne denli etkili olacak bakalım. Dile getirdiği gibi, hükümetle yapacağı görüşmelerden olumlu sonuç alabilecek mi? 

Bir zamanlar CHP Genel Başkanlığı’na bile yakıştırılan Metin Feyzioğlu, kendilerine sahip çıkmadığı gerekçesiyle şimdi üyelerinin hedefinde.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar