Ordu
DOLAR18.6308
EURO19.4507
ALTIN1053.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Yüz yüze eğitim zor

Sürekli artan salgın ortamında okullarda yüz yüze eğitimin başlaması zor görünüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öngördüğü takvime göre, 31 Ağustos’ta Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile uzaktan eğitime başlayan öğrenciler, 21 Eylül’de okullarda ders başı yapacak. Bakan Ziya Selçuk, takvimde bir aksama yaşanmadığını belirtse bile tırmanışa geçen vaka ve ölüm sayıları karşısında yüz yüze eğitimin başlaması öğrencilerin sağlığı adına bir kez daha ertelenebilir.

Her akşam açıklanan virüs verileri, öğrenci ve velileri doğal olarak kaygılandırıyor. 19 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 100 bine yakın öğretmen yüz yüze eğitime kısa süre kalmasına karşın hazırlıklı değil. Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda siyasi otoriterinin vereceği karar, yeni bir ertelemeyi gündeme getirebilir. Gerçi, kurul önerileri pek dikkate alınmıyor. Prof.Dr. Mehmet Özlü, kendilerinin tavsiyelerde bulunduğunu,  karar almada yetkili olmadıklarını açıklamıştı.

Gelen haberler, EBA’da ciddi sorunlar yaşandığını gösteriyor. Özellikle Anadolu’nun bazı kentlerinde öğrenci evlerinde bilgisayar ve internet bağlantısı bulunmuyor.1 milyon öğrenci hiçbir şekilde uzaktan eğitime ulaşamıyor. Büyük çoğunluğu da EBA’nın eğitimden sağlıklı yararlanamıyor. Bakanlık, uzaktan eğitimin aksamaması için belli okullarda EBA merkezleri kurarak, sorunu aşmaya çalışıyor. Ne denli başarılı olunur belirsiz.

Yüz yüze eğitimin başladığını kabul edelim. Planlanan takvime göre iki gün okulda yüz yüze, evden üç veya dört gün uzak eğitim öngörülüyor. Çocukların okula gideceği iki günde minik yavruları, maske taksalar, sınıflara az sayıda öğrenci alınsa  bile virüse karşı korumak olanaksız. Hem teneffüslerde mesafelerini nasıl sağlayacak, maskelerini yüzlerinde sürekli nasıl taşıyacaklar? Belirsiz. Velileri de bu sorular kaygılandırıyor, korkutuyor. Bu da gösteriyor ki, bugünkü salgın koşullarında okullarda yüz yüze eğitimin başlaması zor görünüyor, hatta olasılık dışında. Allah göstermesin, okullarda yaygınlaşacak vaka sayılarında kim sorumluluğu üstlenir?

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aydoğan Aytekin,  okullarda öğrenci ve öğretmenler için gerekli olan maske ve hijyen malzemelerinin olmadığını savunarak, okullarda temizlik yapacak yeterli eleman bulunmadığını belirterek, önemli soruna dikkat çekti.

Aslında, öğrencilerin okullardan soğumaması, eğitimde fırsat eşitsizliğinin artmaması için yüz yüze eğitimin bir an önce başlaması gerekiyor. Ama, salgın koşulları şimdilik buna olanak tanımayacak gibi. Parası olan varlıklı aileler özel öğretmen tutarak çocuklarının eğitimden uzaklaşmasını engelleyebilir. Ya, parası olmayan yoksul kesim ne yapacak? Eğitimde fırsat eşitsizliğini artırır demem bundan kaynaklanıyor.

Bu arada, bazı üniversiteler, 2020-2021 öğretim yılı güz dönemi için uzaktan eğitim kararı aldı. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Sağlık Bakanlığı akademilere uzaktan eğitimi önerdi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar