Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Yüzde 30 indirim

Türkiye Cumhuriyeti Başkenti Ankara’da, evlerde kullanılan şebeke suyu fiyatında yüzde 30 indirim yapıldı. Başkent hepimizin başkenti… Orada her ne yapılırsa diğer illerde de o yapılmalıdır. Buna hukuk dilinde “emsal” karar denir.

Hatırlayınız; Enver Yılmaz başkan,  meclis toplantısında cadde ve sokakların park yeri olması tartışılıyor. Başkan “Siz de dava açın” dedi.

Örnek dava, Danıştay kararı Burdur ilinden geldi. Burdur Tüketicileri Koruma Derneği, cadde ve sokakların park yeri olmasına karşı Burdur İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davayı kazandı. Belediye bir üst mahkemeye gitti bu karara itiraz etti. Uzatmayalım sonuç: Danıştay, Tüketicileri Koruma Derneği’ni haklı buldu.  Cadde ve sokaklar park yeri olmaktan kurtarıldı.

 Danıştay’ın kararı, bu tip davalarda emsal sayılmalı değil mi?

Hiçte öyle olmadığını Başkan Enver Yılmaz söyledi: “Siz de dava açın”!

Biraz dolambaçlı yol ama sonuçta iş, Tüketicileri Koruma Dernekleri’ne düşüyor. 

Ordu Tüketicileri Koruma Derneği yöneticileri inanıyorum ki, bu sesi duyacaktır. …

***

İMDİ, Anakara’da, şebeke suyunda yüzde 30 indirim oluyor da, Ordu’da aynı oranda indirim neden olmuyor?

Bu yol görüyorsunuz, bir tercih meselesi…

Bakan açıkladı, Ziraat Bankası şu kadar para verecek!  Ziraat Bankası’nın arkasında Merkez Bankası gibi bir para babası var. İstenirse, tüm yurtta şebeke suyu kullanan herkesin su parasının yüzde 30’u Ziraat Bankası kaynaklarından karşılanabilir.

Sonrasını biliyorsunuz, bankanın ödediği su parası döner dolaşır, vergi olarak yine bizden alınır.  

***

Önceki akşam televizyonda izlediğim bir programda; “Mansur Yavaş” dendi. Salı günü yapacağı tanıtım programında Belediye şebeke suyunda yüzde 30 indirim yapacağını açıklayacaktı.

AKP elini çabuk tuttu… Başkentte suyu yüzde 30 ucuzlattı. Mansur Yavaş’ın önemli bir seçim vadini elinden aldı.

***

Biz ne diyoruz?

AKP Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Hilmi Güler,  yapacakları listesinin başına pekâlâ suyu alabilir.  Su ilk işaret fişeği olur, sonrası ise emlak vergisi… Biliyorsunuz metrekare birim fiyatında Türkiye birincisiyiz…

Bakan Mehmet Hilmi Güler’e şu da hatırlatılır: Türkiye GSYİMH’da Ordu, en son sıradaki Gümüşhane’nin bir üstünde… Yoksulu, daha da yoksul olmaktan kurtaracak vaatlerin, sıraya koyulmasının tam da sırası. “Seçim” birazda “geçim” demektir. Asla ve kat’a avanta değildir.

Ordu’da yüzde 30’luk su indirimi için her halde emsal olacak Danıştay kararı beklenmez.

 Sözüm; seçmenin vereceği oyu, “çantada keklik” sananlar pekâlâ aldanabilir.  Sanırım, bunu da dikkate almakta yarar var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar