Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

YÜZDE, YÜZ!

TÜRK-İŞ Açlık ve Yoksulluk sınırı rakamlarını her ay sonu ilanen duyuruyor. Bu ayın rakamları şöyle;

Açlık bin 920, yoksulluk altı bin 250 lira.

Bu rakamları niye yazıyorum, bildik bir cevabı yok. Bugün asgari ücret açlık sınırında ise,  alt gelir grubunun vay haline!

TÜRK-İŞ çok değil yakın gelecekte hükümetle masaya oturacak, pazarlık/pazarlık sonunda ne olur?

Yüzde 20!

Yüzde 30…

Yüzde 30 iyi... Enflasyonun biraz üzerinde…  Bu asgari ücretin üzerine 480 lira daha koymaktır.

Ekim 2018 ayı açlık sınırı rakamlarının biraz üzerinde… Yalnız, fazla sevinmeyin; 2019 daha zor geçecek!

2019 enflasyon rakamları ile işsiz sayısındaki artış, bugünleri de aratacak. Ben söylemiyorum,  Hazine ve Maliye’den sorumlu bakan söylüyor.

***

Fındık konusunda “Meclis araştırması” tüm muhalefeti bir araya getirdiği halde iki defa “ret” yedi.

Biz oturmuş, bu konu daha ne zaman Meclis’e gelir diye “Fi” tarihini işaretlerken, yanıt en yüksek makamdan geldi: TMO 1 Kasım’dan itibaren 14 TL’den fındığımızı alacak.

Pazarı şöyle bir dolaştım, fındıkçıların ışıklı panolarda kabuklu fındığın kilo fiyatı 12 lira 50 kuruş yazıyor. TMO devreye 1 Eylül’de sokulmuş olsaydı, üreticinin cebine daha fazla para girecekti.

Ayrıca bu masraflar çıktıktan sonra bir ton fındıktan bana kalan 500 lira diyen Kothanlı yayla komşumuz Şerafettin Okutan’ın, cebine yüzde yüz daha fazla para girmesi demekti.

Eğri oturup doğru konuşalım: TMO, kilo fiyatı 14 lira dese de üreticinin elinde (iyi seçilmiş, iyi kurutulmuş) fındık mı kaldı!

Bağışlayın, ilk şaşkınlığımla; TMO herhalde Ferrero’nun deposuna göz dikti!

***

TBMM’de sadece fındık konusu değil, erken emeklilikte bir olumlu, bir olumsuz puanla kontrpiyede kaldı.

Fındık, TBMM’den icazet alamadı, keza 6 milyon emeklilik bekleyenler de… İster misiniz, onu da bir kararname ile çözsünler: 40 yaş değil de, 47 yaş üzeri desinler…

Şunun şurasında yerel seçimlere ne kaldı?

İktidar, sadece parlamentodaki çoğunluk değildir. Yerel yönetimler, hele hele piyasada dönen paranın yüzde 70’ini kontrol eden bu dört büyük ilimiz (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana)  seçimleri alamayan bir iktidarın, iktidarını sürdürmesi de zordur.

***

Sokaktaki adam bilmez, Maliyeciler bilir. Bu dört ilimizin vergi gelirleri fazlası, Türkiye’nin geliri/giderine yetmeyen tüm illerimize destek olarak gönderilir. Örneğin, geliri/giderine yetmeyen bu illerimizde kişi başına yatırımın ayda 90 lira olduğunu farz edelim. Yatırımın 45 lirası iç kaynaklardan, diğer yarısının da bu dört ilden sağlandığını söyleyeceklerdir.

***

Toparlarsak, açlık sınırında olanlar belli. Yüzde otuz zamla 2019’un ilk altı ayını tamamlarlar. Yılın ikinci yarısı ne getirir, bilemem.

Şimdi biz, yani emekliler!

TÜRK-İŞ’in yoksulluk sınırı altı bin 250 lirayı hangi yüzyılda alıp, bir üst gelir gurubuna çıkacağız?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar