Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

YÜZDE YÜZ YERLİ BİR MARKA  “MIDI MEHMET”İN HİKAYESİ

Ordu'nun en ünlü ve yerli  bir restoran markası olan Mıdı Restaurant'ın sahibi  Mıdı Mehmet, bir süredir amansız bir hastalıkla pençeleşiyordu.. Vedat ve Serkan Karaman’ların babası olan Mehmet Karaman, beyninde su toplaması ile başlayan amansız hastalığın ardından da Alzheimer’a yakalanmış ve pes etmeden verdiği uzun bir yaşam mücadelesi sonunda daha fazla direnememiş ve o da diğer faniler gibi geçtiğimiz günlerde  yaşamını kaybetmiş, hakkın rahmetine kavuşmuştu.

Mıdı Mehmet’in iki oğlu bir kızı vardı. Turistik tesisleri son zamanlarda oğulları  Vedat ve Serkan kardeşler idare ediyorlardı. Mehmet Karaman aslen, Alucralıydı. Yoksullukla büyümüş, karnını doyurmak için namusuyla ve onuruyla dürüstçe çalışmıştı. Deniz kenarlarında kışları yediği dondurucu soğuklar yüzünden, iyice bir hastalanmış ve İstanbul Heybeliada’da bir süre tüberküloz tedavisi bile görmüştü. Pek okur-yazarlığı da yoktu. Sonradan birazcık öğrenmişti. Ona hep çocukları yardım etmiş, kalemi ve defteri olmuşlardı.

Mehmet Karaman, 1985’li yıllarda eski iskelede açtığı Ordu’da balıkçı lokantası olan Mıdı ‘nın yaratıcı ve kendine özgü konsepti, manzarasıyla marka olmayı başarmıştı.  Mıdı Restoran, sadece Orduluların değil  il dışından gelenlerinde tercih ettiği ilk yer olmuştu. Mıdı Balık lokantası.. Daha kısa adı ile “Mıdının Yeri”  adı sadece Ordu’da değil, Türkiye’de bilinen önemli bir markaydı..

Eski ahşap döşemeli yük iskelesinin üstünde herkesin takdir ettiği o işletmenin sahibi Mehmet Karaman, bu noktaya öyle kolay gelmemişti. Eski yük iskelesinin yanında deniz kenarında, balıkhane çeşmesinin bitişiğinde çok zor şartlarda işe başlamıştı.. 1963 yılında meyve kasalarından masa, kaya, taş ve tuğla parçalarından oturaklar yapmış, ahşap baraka içinde isli kara tavalarda pişirdiği taze balıkları  tüm lezzetiyle çevresinde dostlara, müşterilere  satarak, Türkiye’de belki de ekmek arası balık kavramını ilk başlatan kişi olmuştu…

1968 yılında Mıdı Mehmet, yaptığı işin ciddiyetine vakıf olarak balık  satışlarına  hız vermişti. Mehmet Karaman’ın tahta  barakasında kendi elleri ile yarattığı muhteşem lezzetlerin  daha iyi şartlarda, daha nezih ve sıcak ortamlarda, bol çeşitlerle sunulması için  gelen giden müşterileri  “yeni bir yer” diye ısrar edince; artık daha fazla dayanamamış, 1981’de Turist Otelin yanındaki Hünkâr Restoranın şu an olduğu yere, Talat Tercan’ın yeni binasının ikinci katına taşınmıştı.

Mehmet Karaman, ikinci katta açtığı restoranının adını da ‘Mıdının Yeri’ olarak vermişti. 1985 yılında dönemin Belediye Başkanı Kazım Türkmen, gelen turistlerin aradığı bir yerli marka olarak,  Mıdı Mehmet’i hep teşvik etmişti. O yıllarda Ordu Belediyesi, boş duran ve metruk halde bekleyen eski ahşap yük iskelesinin üzerine “turistik bir yerel restoran” yapılıp, işletilmesi için bir ihale yapmıştı. Yapılan ihaleyi Mıdı Mehmet kazanmıştı.  Mıdı Mehmet, bu  eski iskelenin turizme hitap edecek şekilde baştan başa yenilenip, restore edilmesi ve  zaman zaman  deniz tahribatlarından etkilenmemesi için,  1985’lerin parası ile tam 91 milyon lira harcamıştı.

Mıdı Mehmet, yeni açtığı turistik restoranında taze balıkların lezzeti  ve hizmet anlayışı çok farklıydı. Mıdı Mehmet çocuklarına, yanındaki aşçılara ve çıraklarına lezzet sırlarını tek tek öğretmişti. Türkiye çapında tanınan Mıdı Mehmet’in yöresel yemekleri ve balıkları herkesin bildiği yöntemlerden çok daha farklı pişirildiği hep söylenirdi. Büyük oğlu Vedat Karaman  soranlara “İyi balık pişirmek için iyi bir tava, tavanın kızgınlığı, ateşinin harı, yağı, mısır ununun hazırlanışı ve kıvamın tutturulması çok önemlidir. Hele de fırınlanmış mısır ununun ayrıştırılması, becerinin ilk şartları arasında yer alır. Balığın tazeliği ve bir gün dinlendirilmiş olması da gereklidir. Yine babamın en önemli özelliği, buğulama balıkların özel sosudur. Ve en son olarak da balığa sevgisini katmasıdır.” diye açıklamıştı.

“Mıdının Yeri”ne kimler gelip balık yememişler ki; örneğin Süleyman Demirel, Turgut Özal, Tansu Çiller, Bülent Ecevit, Milletvekilleri, Hükümetlerin gelip geçen bir sürü Bakanları ve bürokratlar, ünlü film artistleri, ses-saz sanatçıları, tiyatrocular, hepsi de Mıdı’nın şöhretini duyup, tavsiye üzerine balık yemeye gelmişler ve hep memnun ayrılmışlardı.

“Mıdının Yeri”nin bir başka özelliği de denizin 60 metre içindeki konumu ile Türkiye’de tek olmasıdır. “Mıdının Yeri” olarak, Turizm ve Kültür Bakanlığından  2. Sınıf Turizm İşletme Belgesi almışlar ve bu belgeyi kısa süre sonra 1. Sınıfa dönüştürmüşlerdi. Ayrıca Mıdı olarak turizm tanıtım fuarlarına katılmışlardı. Turizm acentelerine ait yurt içi ve yurt dışından gelen çeşitli turistik turların organizasyonlarında önceden rezervasyonları yapılıp, onlarca yerli ve yabancı turistlerin, turların muhakkak günlük uğrak yeri olmuştur.

Ordu turizmine katkı veren hizmetlerini  başarıyla sürdüren, “Mıdının Yeri, tam 45 yıldır aralıksız hizmetine devam ediyor ve “Mıdının Yeri” olarak  bu görevine devam etmekte de kararlı görünüyor.  Önce Mehmet Karaman, sonra oğlu Vedat ve Serkan, onlardan sonra da Vedat Beyin oğulları Mehmet ve Taha üçüncü kuşak olarak bayrak yarışına hazır bekliyorlar. Ölen Mehmet Kahraman’a Allahtan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun. Mıdı Restoran gibi, Ordu turizmine katkı veren her türlü yerli ve milli markalarımıza da bu yarışta başarılar diliyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar