Ordu
DOLAR16.1307
EURO17.3539
ALTIN966.59
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Zeki ile Metin

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi söz konusu olduğunda hemen Zeki Özel’le Metin Topçu gelir aklıma. Ne de olsa bu projenin hayata geçmesi için yıllardır çırpınıp duruyor bu ikili.

Zeki, tüm gücü ve gazetesiyle Ordu’yu, Rize eski Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu’da konuşmaları ve yazılarıyla Rize’yi ayağa kaldırmaya çalışıyor.

Onları geçtiğimiz günlerde Kanal 52’deki programda izleyince, sinema ve tiyatronun muhteşem ikilisi Zeki Alasya ile Metin Akpınar’ı hatırladım nedense. Çünkü ikisi de kendilerine özgü üsluplarıyla mizahla süslüyorlar sözlerini.

Aslında her şey yolundaydı, Samsun-Sarp hattının Samsun-Ordu etabının ihalesi bile yapılmıştı. Ancak ne olduysa birden alelacele iptal edildi ihale! Üstelik Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Şubat’ta partisinin Trabzon il kongresinde bu projeden hiç söz etmezken, Trabzon-Erzincan Hızlı Tren Projesi’ni müjdeledi Trabzonlulara.

Ertesi gün Ordu il kongresine katılan Ordulu AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da tek bir kelime dahi etmedi Samsun-Sarp Projesi’nden. İki farklı il kongresinde yaşanan çelişkiyi şöyle anlattı Zeki Özel:  “Cumhurbaşkanımız Trabzonlulara müjde veriyor, Numan Bey ise Ordululara ‘hayırlı cumalar, hayırlı kandiller’ dilemekle yetiniyor.”

“Biz hükümetten gerçekleştirilmesi zor ve yüksek maliyetli uzay istasyonu değil, bölgeyi kalkındıracak demiryolu istiyoruz,” diyen Özel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan da adil bir talepte bulundu: “Bakanımızın adı, Adil. Onun da adı gibi adil olmasını istiyoruz.”

6 il ve 60 ilçeye fayda sağlayacak Samsun-Sarp hattı dururken, sadece 2 il ve 2 ilçeye katkı yapacak Trabzon-Erzincan hattının acilen gündeme alınmasını, “Her şeyi doğru bildiğini zannettiğimiz devlet makamlarının en büyüğü tarafından açıklanıyor,” diye eleştiren Topçu, hükümeti uyarmaktan da geri durmuyor:

“...6 milyon vatandaşın yerine 1.3 milyon vatandaşa hizmeti öne alırsan ömrünü kimse uzatamaz. Bu noktada çok ağır bir imtihanla karşı karşıyadır Ak Parti İktidarı. Ve eğer Erzincan Trabzon hattında ısrar ederse bu ateşle imtihandır.”

Özel de, Topçu da haklılar sonuna kadar: 6 milyona karşı 1.3 milyon nüfus; 6 il ve 60 ilçeye rağmen, 2 il ve 2 ilçe. Ancak haklı olmak da yetmiyor; bıkmadan, usanmadan, ısrarla ve sabırla mücadele etmek gerekiyor. Hele de karşınızda Trabzon Lobisi varsa... Ordulular havaalanı istiyorlardı, haklıydılar ancak 59 yıl sonra anlaşıldı haklılıkları.

Eğer Samsun, Giresun, Artvin hatta Trabzon’da bile yeni Zeki ve Metinler çıkıp bu haklı mücadeleye omuz vermezlerse, hayal öteye geçemez Samsun-Sarp Projesi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar