Ordu
DOLAR15.565
EURO16.2652
ALTIN900.39
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Zeytin-Hamsi-Fındık

Egeli üreticinin zeytini ile Karadenizli üreticinin fındığının fiyatının aynı olduğu yıllar artık çok gerilerde kaldı.

Fındık fiyatı yerinde sayarken, zeytinin kilo fiyatı aldı başını gidiyor. Keza “yoksul yiyeceği” olarak bilinen hamsi balığı ile fındık fiyatı kıyaslaması yapanlar da yanıldılar. Hamsi fiyatı da aldı başını gidiyor… Fındığın kilo fiyatı ise -yerinde saymayı bırakın- 5 TL gibi önemli bir kayıpla haftayı kapattı.

***

Ordu Olay, her evin gereksinimi gıdaları sebze, meyve, et/yağ ve diğer yiyeceklerin fiyatlarındaki artışı “fiyatlar uçtu” başlığı altında manşetine çıkardı.

TÜRK-İŞ‘in araştırmasına göre ise sebze ve meyvede bir yıl içindeki artış yüzde 55 oldu.

Fındığın iç tüketimi az, yüzde 90 ihraç ürünü… Demek ki ülkeye döviz getiren bir ihraç ürünü olan fındık, çarşı pazardaki fiyat artışına ayak uyduramıyor.

***

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Herkes fındık fiyatından memnun” derken acaba “herkesin” arasına beni de dâhil etti mi?

Bir yıl önceki fındık ürününün çarşı/pazardaki kilo fiyatı 23-24 TL idi. Bu yıl da sezon aynı fiyatla açıldı. Doların TL karşısında yüzde 50 değer kazanması, fındık fiyatına yansıtılamadı.

Şöyle de söyleyebiliriz: Bugünün 30-35 TL’si ile çarşı/pazara gidin, eylül/ekim ayının 24 TL’si ile aldığınız ürünleri alamazsınız!

***

2022 yılı için asgari ücrete yapılan yüzde 50 zammın henüz çarşı/pazardaki fiyat artışlarına yansıtılmadığını da bilirseniz, bizi zor bir yılın beklediğini söylemek için kâhin (gâyıp bilici) olmaya gerek yok!

Çarşı/pazarın ateşini düşürmeye gücümüz yetmez. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın demek de işime gelmiyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar