Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Zor dostum zor

Düşük aylığı ile ayakta durmaya çalışan milyonlarca emekliye ne sahip çıkan, ne de sorunları ile ilgilenen var. Gariban kitle adeta unutuldu gitti.

Aylıklarına altı ayda bir yapılan enflasyon zammı ile satın alma güçlerini korumaya çalışan emekli, cep yakan çarşı pazar fiyatları karşısında yaşama mucizesi gösteriyor.

Yükselişi bir türlü önlenemeyen dolar 6 liraya ulaştı. Benzin ve mazot 7 lira bandında. Bu artışlar doğal olarak yaşamın her alanındaki tüketim maddelerini zincirleme etkiliyor. Temel gıda ürünlerindeki fiyat artışları özellikle dar gelirli kitleyi vuruyor.

Hayat pahalılığını ensesinde en çok hissedenler emekli, çiftçi, memur ve işçi. Özellikle aylıklarında göreceli iyileştirme yapılmayan, enflasyon zammına mahkûm edilen emeklinin yıllardır dile getirdiği sorunlar hala bekliyor, talepleri nedense karşılanmıyor. Diğer dar gelirli kitleler gibi ancak seçimden seçime hatırlanıyor.

Günümüzde emekli aylığı ile muhannete muhtaç olmadan geçinebilmek çok zor. Aylıklar günün koşullarına göre oldukça düşük, temel gereksinimleri karşılamaktan çok uzak. Yılbaşında işçi ve Bağ-Kur emekli aylılarına yapılan zam pazar fiyatlarındaki artış karşısında şimdiden eridi. Aynı şekilde memur emeklisinin maaşındaki zam da buharlaştı.

Emekliler aylıklarına her altı ayda bir yapılan enflasyon zammının dertlerine çare olmadığını dile getiriyor. Ancak seslerini duyuramıyor. Enflasyon zammı yerine, seyyanen artış ve refah artışından pay istiyorlar. Yine düşük aylıkların günün koşullarına uygun iyileştirilmesini, memur emeklilerinde olduğu gibi Hükümet ile memur sendikaları konfederasyonu arasında bağıtlanan toplu iş sözleşmesindeki zammın kendilerine de uygulanmasını talep ediyor. Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payı uygulamasına son verilmesini bekliyor.

Kuşkusuz en önemli taleplerinden biri de 2000 sonrası emekli olanları kapsayacak yeni intibak yasasının ivedi olarak çıkarılması. Yasanın hayata geçirilmesi ile aylıklarında 50 ile 335 lira arasında artış sağlayacak intibak emeklinin olmazsa olmazı. İkramiye beklentilerini de göz ardı etmeyelim.

Emekli aylıklarının düşük olmasında en önemli etmen 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı sosyal güvenlik reformu yasası. Adına sözüm ona “reform” denilen yasa uyarınca emekli aylığı bağlama oranları bir hayli düşürüldü. Bundan ötürü 2008’den sonra bağlanan emekli aylıkları çok aşağı düzeylerde, komik sayılacak rakamlarda kaldı.

Eğer asgari ücretten prim ödeyen bir kişi emekli olmaya kalksa bağlanacak aylık 1000 lirayı geçmez. Düşünebiliyor musunuz, dolar almış başını gidiyor, iğneden ipliğe her şeye zam yağıyor, gel de geçin bu para ile. Aslında bu tablo komedi değil, ağlanacak durum.

“Reform”  diye kamuoyuna sunulan yasa hiçbir katkı sağlamadığı gibi, emekliyi perişan ediyor, deyim yerinde ise süründürüyor. Nasıl bir reform yasası ki, emekli aylığı çalıştıkça düşüyor, emekliyi içinden çıkılmaz duruma sokuyor.

On iki milyonu aşkın emeklinin maddi sorunlarla boğuştuğu, yaşam zorluğu çektiğini artık sağır sultanlar bile duydu. Nedense siyasi irade duymuyor, görmüyor. Oysa emekliler yıllarca emeği ile ter akıttı, çalıştı, vergisini düzenli ödedi bu ülke için.

Boynu bükük, sahipsiz, gariban kitle ” açlık sınırı altındaki aylıkları iyileştirin, intibak yasasını çıkarın, sağlık hizmetlerinden kesintileri kaldırın, ikramiye ödeyin” diye seslenirken haksız mı?  Artık bu sesin, feryadın duyulması, taleplerinin karşılanması gerekiyor.

Türkiye, ne yazık ki emekliye ödediği düşük aylıkla ülkeler sıralamasının çok altında. Hayat pahalılığının giderek arttığı günümüzde düşük aylık alan emekli ileri yaşına rağmen ek işte çalışmak zorunda kalıyor. Sahi çalışmasın da ne yapsın gariban emekli?

Zor dostum zor, hem de çok zor emekli olmak, düşük aylıkla geçinmeye çalışmak.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar